22 Октомври, 2019
0.0560

ЕУ ги суспендираше сите летови на моделите „Boeing 737-8“ и „737-9“

Објавено во: Свет 12 Март, 2019

ЕУ ги суспендираше сите летови на моделите „Boeing 737-8“ и „737-9“.

Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај (EASA) ги суспендираше во вторникот вечерта сите летови во просторот на Европската унија на авионите од моделите „737-8 MAX“ и „737-9 MAX“ на американскиот производител „Boeing“.

„EASA одлучи да ги суспендира сител летови (…) на моделот Boeing 737-8 MAX и 737-9 MAX“, беше соопштено.

Запирањето на летовите со наведените типови летала настапи во вторникот во 20 часот по средноевропско време.

Повеќе земји во светот вчера и завчера ги суспендираа летовите на авионите од моделот „Boeing 737-8 MAX“ поради падот во неделата утрото на летало од овој модел во Етиопија, при што загинаа157 патници и членови на екипажот. Меѓу нив имаше поединечно и членки на ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува