22 Мај, 2018
0.3354
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

ЕУ санкционира високи Сиријци поради нападите со хемиско оружје

Објавено во: Свет 17 Јули, 2017

Европската унија воведе санкции против 16 високи сириски воени лица и научници поради употребата на хемиско оружје против цивили, се вели во официјалното соопштение.

 Со одлуката на министрите за надворешни работи на ЕУ бројот се зголемува на 255 Сиријци, на кои е изречена забрана за патување, а имотот во ЕУ им е замрзнат. Имињата на санкционирани лица ќе бидат објавени утре. 

Организацијата на ОН, која го следи користењето на хемиско оружје (OPCW) минатиот месец стигна до заклучок дека на 4 април во нападот во сирискиот град Хан Шеихун, убило барем 87 лица.

 Одлуката за воведување санкции ја "покажува решеноста на Велика Британија и останатите пријатели во Европа за справување со оние кои се одговорни за нападите со хемиско оружје", рече британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон пред објавувањето на санкциите. 

На Сирија веќе и се наметна нафтено ембарго, во сила се ограничувања за одредени инвестиции, замрзнати се сметките на сириската централна банка, кои се во ЕУ, воведени се и ограничувања во извозот. На Дамаск му се наметнати санкции врз увозот на опрема и технологија, кои може да се користат за внатрешни репресии и врз опрема и технологија за надзор или пресретнување на интернет и телефон комуникациите.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАРСЕЈ Е МЕТА: Се пука со калашникови

(ВИДЕО) МАРСЕЈ Е МЕТА: Се пука со калашникови

Уште еден планинар загина во обид да го освои Монт Еверест

Уште еден планинар загина во обид да го освои Монт Еверест

Дали е точно дека Хитлер избегал во Аргентина?

Дали е точно дека Хитлер избегал во Аргентина?

Страшно труење со печурки во Иран, 800 отруени, 11 починале

Страшно труење со печурки во Иран, 800 отруени, 11 починале

(ГАЛЕРИЈА)КОЈ Е НАЈГОЛЕМИОТ МОЌНИК ВО СВЕТОТ: Путин, Трамп или?

(ГАЛЕРИЈА)КОЈ Е НАЈГОЛЕМИОТ МОЌНИК ВО СВЕТОТ: Путин, Трамп или?

СЕКОЈ ГРЕШИ: Доналд Трамп ѝ го згреши името на Меланија

СЕКОЈ ГРЕШИ: Доналд Трамп ѝ го згреши името на Меланија

(ВИДЕО) ЛАВАТА СТИГНА ДО ОКЕАНОТ: Oпомена за нова опасност

(ВИДЕО) ЛАВАТА СТИГНА ДО ОКЕАНОТ: Oпомена за нова опасност

ГЕРМАНЦИТЕ КРЕНАА ПРАШИНА, РУСИТЕ ВО ЧУДО: Што се крие зад букетот на Путин за Меркел

ГЕРМАНЦИТЕ КРЕНАА ПРАШИНА, РУСИТЕ ВО ЧУДО: Што се крие зад букетот на Путин за Меркел

САД прифаќа „Илинденска Македонија“

САД прифаќа „Илинденска Македонија“