21 Октомври, 2021
0.0236

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

Објавено во: Свет 20 Септември, 2021

Австрија ќе ги отвори своите скијачки патеки во претстојната зимска сезона, но со одредени ограничувања за љубителите на зимските спортови.

Операторите со жичари можат да примаат само луѓе кои можат да презентираат докази дека се вакцинирани или тестирани за коронавирус или дека се опоравиле од ковид-19, објави Владата во Виена.

Иако ски -лифтовите нема да треба да обрнат внимание на физичкото растојание и ограничувањата на капацитетот, патниците ќе треба да носат маска за лице FFP2.

„Убедена сум дека со овие рамковни услови, во нашата земја ќе биде можна безгрижна и безбедна зимска сезона“, рече министерката за туризам Елизабет Кестингер.

Меѓутоа, ако се зголеми бројот на пациенти со коронавирус во единиците за интензивна нега, тие правила ќе бидат построги, рече владата.

Во моментов, околу 200 пациенти со ковид се третираат во одделите за интензивна нега во Австрија. Кога тој број ќе се зголеми на 300, на невакцинираните луѓе ќе им биде забрането да ги посетуваат скијачките објекти, изјави министерот за здравство Волфганг Мекштајн.

Штом бројот на пациенти на интензивна нега достигне 400, невакцинираните ќе мора да покажат негативен резултат на ПЦР -тест за пристап до жичари, ресторани и хотели, бидејќи брзите тестови за антиген повеќе нема да бидат прифатени.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе