11 Мај, 2021
0.0238

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Објавено во: Свет 11 Јули, 2020

Една по една, државите и териториите што се чинеше дека се најуспешни во борбата против коронавирусот, сега го забележуваат вториот, па дури и третиот бран на вирусот, што повторно укажува на огромни тешкотии при спречување на пандемијата дури и со делумни затворања на границите и карантините, пишува Блиц.

Оваа недела, вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, се врати во блокадата, бидејќи таа земја за прв пат по 100 години ја затвори границата меѓу државите Викторија и Нов Јужен Велс.

Во Хонг Конг, во меѓувреме, здравствените власти трчаат да го задржат третиот бран на случаи на коронавирус, после локални инфекции со недели.

Иако бројот на заболени во обете места опаѓа, споредено со дневните податоци пријавени низ САД или делови од Западна Европа, покренува уште повеќе прашања за тоа кога областите што се најтешко погодени од вирусот ќе можат да се вратат во нормала, ако страдаат толку многу земји кои имаат најдобри можни услови за борба.

Покрај Австралија и Хонг Конг, Јужна Кореја, Кина, Нов Зеланд, Сингапур и Израел објавија нови инфекции откако првично изгледаа како да го поразиле вирусот. За среќа кај луѓето во погодените области, ризикот од инфекција останува релативно низок, а здравствените власти реагираа брзо за спречување на понатамошното ширење на вирусот.

Мелбурн воведе интензивно затворање, заострувачки ограничувања бидејќи се пријавени повеќе случаи овој месец.

На жителите на таа метропола не им е дозволено да ги напуштат своите домови освен да одат на шопинг, да работат, да му помогнат на некого или да вежбаат.

Кафулиња и ресторани на кои им беше дозволено да се отворат пред неколку недели повторно ги прекинаа редовните услуги, а сега нудат само опции за испорака и нарачки за престој. Сите услуги за убавина и места за забава се исто така затворени.

Затворањето на границата со Нов Јужен Велс беше прв пат да се преземе таква мерка од пандемијата на шпанскиот грип пред 100 години. Други држави исто така воведоа ограничувања на жителите на Викторија во обид да го задржат вирусот изолиран на југоистокот.

Хонг Конг во моментов размислува да се врати на одредени ограничувања, по неколку недели релаксација и враќање на нормалноста, а владата ги повика луѓето да бидат будни, да носат маски за лице, да одржуваат растојание меѓу себе и да се грижат за хигиената.

Но, што ако сте во земја каде преземате основни чекори, а камоли некои покомплицирани за борба против вирусот, многумина ја сметаат за анатема?

Ако ништо друго, искуството на држави кои имаа пандемија под контрола, укажува на огромна опасност земјите како Соединетите држави да се обидат да се вратат во нормала, иако тие се само во првиот бран.

Австралија, Хонг Конг и други делови на Азија, кои имаа месеци да се борат со вирусот, покажаа тешкотии во избегнување на инфекција дури и под најдобри околности, каде луѓето генерално ги следат советите на здравствените власти и не веруваат во теории на заговор и што е најважно, носат маски. .

Овие околности ќе овозможат овие области на крајот да се вратат во нешто близу до животот пред КОВИД-19, со повремени нови епидемии на инфекција, но се повеќе е тешко да се замисли дека Соединетите држави - каде носењето маски се политизира и владините претставници отворено се бунтовуваат против центри за контрола на болести - тие можат барем да ја стават епидемијата под контрола.

Можеби ќе ве интересира

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Јапонците до крајот на годинава ќе доставуваат вакцини против коронавирусот

Јапонците до крајот на годинава ќе доставуваат вакцини против коронавирусот

ИНДИЈА: Излечените од коронавирусот се почесто се соочуваат со опасна габична инфекција

ИНДИЈА: Излечените од коронавирусот се почесто се соочуваат со опасна габична инфекција