31 Март, 2020
0.0325

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

Објавено во: Свет 25 Јануари, 2020

Драматична ноќ во Турција, по разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени, кој го погоди истокот на Турција, околу 220 км од Газиантеп.

Светските медиуми јавуваат за најмалку 18 жртви, според информациите од Управата за вонредни ситуации и природни непогоди, а бројот на повредените се искачил на над 400. Неизвесно е колку на крајот ќе изнесува црниот биланс.

Во Елазиг, градот кој беше најпогоден, како што јавуваа медиумите, ноќта беше многу ладна, со температури од минус седум степени и очекувани до минус 10, што во голема мерка ја отежнуваше потрагата по преживеани под урнатините.


Од спасувачките служби апелираа до граѓаните да одат во своите домови, а оние чии станови и куќи се срушени, да бидат примени во затворени простории, или да се пријават за наоѓање на соодветно решение.

Повеќе детали тука.

Можеби ќе ве интересира

Терапијата за коронавирусот може да има сериозни несакани дејствија

Терапијата за коронавирусот може да има сериозни несакани дејствија

Дали е можно долго време вирусот да кружел меѓу луѓето пред да мутира?

Дали е можно долго време вирусот да кружел меѓу луѓето пред да мутира?

Тајландскиот крал во самоизолација во германски хотел со 20 конкубини

Тајландскиот крал во самоизолација во германски хотел со 20 конкубини

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор

(ВИДЕО) Трамп шокира и во време на коронавирусот

(ВИДЕО) Трамп шокира и во време на коронавирусот

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија