21 Септември, 2021
0.0246

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

Објавено во: Македонија 28 Јули, 2021

ЕКС ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ ОТВОРИЛ ФИРМА ВО УНГАРИЈА

Поранешниот премиер Никола Груевски, отворил сопствен бизнис со керамика во Унгарија, пишува денеска унгарскиот портал 24.ху. Според наводите на медиумот, неговата компанија  ИЦИЦ Кфт, е регистрирана во Пецел, предградие на Будимпешта на 15. јули и тој е директор и основач на компанијата.

-Нејзина главна активност е бизнис менаџмент и бизнис консалтинг, но фирмата се занимава и со продажба на големо на порцелан, стаклени производи и производи за чистење. Иако се знае дека Груевски живее во Унгарија, тој ја дал скопската адреса како седиште, а адвокатот Каталин Хорнјик е регистриран како овластен правен застапник, пишува порталот.

Освен информацијата за новоотворената фирма на Груевски, унгарскиот портал прави ретроспектива на професионалниот ангажман на екс-премиерот Груевски напоменувајќи дека тој работел во Балканска Банка, Македонската берза, соработката со унгарски Матав, дека бил министер за финасии и дека негов проект е кампањата „Купувајте македонски производи“.

ДЕНЕС ИМАМЕ НОВИ 47 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: 

Во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на КОВИД-19: 

Скопје – 19,Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, Прилеп, Струмица и Валандово – по 2, Велес и Гостивар по - 1. 

Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово - 5, Куманово и Струмица – по 1. 

 Не се регистрирани починати пациенти. 

СЕ ПОЧЕСТО СЕ ЗБОРУВА ЗА РЕСТРИКЦИИ ЗА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ

Во август ќе се знае дали ќе има ограничувања за невакцинираните граѓани. 

Ова денеска го соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.  Доколку има мерки тие ќе бидат со цел да се заштити вакцинираното население. 

„Видовме во изминативе години што значи да нема вакцина за една болест, какви рестрикции, полициски часови.  Гледаме и следиме примери и од другите земји, има приватни компании кои едноставно сакаат вработените да им се вакцинирани за да може нормално да функционира работниот процес, а ние ќе го штитиме јавното здравје со тоа што евентуално би вовеле такви мерки таму кај што има можност за масовни собири, јавни настани, можеби влез за некои јавни места“, изјави Филипче. 

Вели дека во овој момент имаме највисока стапка на вакцинација споредено со многу земји во регионот, но и во овој дел на Европа.

УАПСЕНИ ДИЛЕРИ

Голема полициска акција се спроведува од рано изутрината во Сингелиќ и на други локации, за апсење на лица вмешани во трговија со дрога и оружје, потврдиле за МИА извори блиски до истрагата.

Видливо е полициско присуство во Сингелиќ и на други локации, а според изворите од истрагата приведени се 12 лица, а меѓу нив и еден полицаец.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Топлотниот бран која ја зафати земјава ќе ги погоди пчеларите, и ќе придонесе за послаб принос на мед. 

Директорот на Бирото за јавна безбедност нема да смее да има државјанство на друга држава, но и нема да смее да биде член на политичка партија. Пред да стапи на функцијата, тој ќе мора да подлежи на безбедносни проверки. 

Можеби ќе ве интересира

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Мицкоски: Ние одамна го поминавме италијанското, сега се движиме кон авганистанското сценарио

Мицкоски: Ние одамна го поминавме италијанското, сега се движиме кон авганистанското сценарио

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово