21 Мај, 2018
0.3194
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

(ФОТО) Од луксузот не остана ништо: Раскошни вили претворени во пепел-пожарите во Калифорнија опустошија се!

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Бројот на луѓе кои ги изгубија животите во пожарите во Калифорнија порасна денес на 31, со што ова стана недела на пожари со најмногу жртви во историјата на таа држава.


Ројтерс наведува податоци од пожарникарните служби и дека ова е најтежок и најсмртоносен пожар во Калифорнија во последните 84 години.

Надлежните предупредиле дека билансот на жртви може да порасне, бидејќи стотина луѓе и понатаму се водат како исечзнати.


Уништени се околу 3 500 објекти, илјадници луѓе се евакуирани од своите домови, а како што се дознава пожарот зафатил скоро 69 000 хектари земјиште.

Пожарот избил во неделата вечерта, а поради силниот ветар брзо се проширил и зафатил неколку окрузи во Калифорнија.

ФOTO: EPA

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Познат режисер обвинет за силување

Познат режисер обвинет за силување

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре