21 Февруари, 2019
0.2547
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

(ФОТО) ПОТОП: Два дена нема да се работи, се е под вода

Објавено во: Свет 05 Декември, 2018

Либија се бори со големи поплави. 

Во вториот по големина град во Либија, Бенгази има големи поплави поради што два дена нема да се работи.

Властите на истокот на земјата ги прогласија наредните два дена за неработни, зашто вработените во јавниот сектор не можат да пристигнат на работа поради поплавените сообраќајници.

Патиштата се затворени за сообраќај, и аеродромот којшто е поплавен. Целосно е поплавен патничкиот терминал, изјави заменик директорот на аеродромот, Усама Ферџани.

Аеродромот ,,Бенина” во Бенгази лани е реновиран откако три години беше затворен. 

Високите бранови ги спречуваат танкерите да се приближат до пристаништата.

Лошите временски услови ги затворија и сите пристаништа во Либија, од каде се извезува нафта. 

Во 2013 година во декември во земјата загинаа во поплави над 16 луѓе. 

фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

Путин се закани дека ќе нишани кон САД

Путин се закани дека ќе нишани кон САД

(ВИДЕО) Од аерозагадувањето умираат повеќе луѓе отколку во војна

(ВИДЕО) Од аерозагадувањето умираат повеќе луѓе отколку во војна

Кои се најдобрите градови за живот во Европа?

Кои се најдобрите градови за живот во Европа?

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните