23 Мај, 2019
0.0257

(ФОТО) ПОТОП: Два дена нема да се работи, се е под вода

Објавено во: Свет 05 Декември, 2018

Либија се бори со големи поплави. 

Во вториот по големина град во Либија, Бенгази има големи поплави поради што два дена нема да се работи.

Властите на истокот на земјата ги прогласија наредните два дена за неработни, зашто вработените во јавниот сектор не можат да пристигнат на работа поради поплавените сообраќајници.

Патиштата се затворени за сообраќај, и аеродромот којшто е поплавен. Целосно е поплавен патничкиот терминал, изјави заменик директорот на аеродромот, Усама Ферџани.

Аеродромот ,,Бенина” во Бенгази лани е реновиран откако три години беше затворен. 

Високите бранови ги спречуваат танкерите да се приближат до пристаништата.

Лошите временски услови ги затворија и сите пристаништа во Либија, од каде се извезува нафта. 

Во 2013 година во декември во земјата загинаа во поплави над 16 луѓе. 

фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање