22 Март, 2018
0.0591

(ФОТО+ВИДЕО) OTКРИЕНИ СЕ ВО ПОСЛЕДНИТЕ ДЕЦЕНИИ: Ова се најновите острови на светот

Објавено во: Стил 16 Јули, 2017

Во последните неколку децении во океаните се откриени неколку острови. 

Хунга Хапаи, Тонга

Повеќе од месец дена во 2015 година вулкан исфрлаше пепел и лава во воздух во Пацификот. Во областа „Огнен прстен“ се формирал нов остров со површина од 1.55 квадратни км. 

Јадид и Шолан во Јемен 

Тие се појавиле меѓу 2011 и 2013 година во Црвеното море во архипелагот Зубаир меѓу Африка и Арапските острови. Научниците сметаат дека со тектонски активности се појавиле овие два острови. 


Нишиношима, Јапонија 

Овој остров се појавил пред 4 години во Пацификот. Овој остров пораснал 12 пати во однос на првичната површина. 

Залзала Кох во Пакистан 

По силен земјотрес од 7.8 степени се појавил овој остров. Површината на островот е покриена со кал, песок и дрва. 

Можеби ќе ве интересира

Хероина во борба со пламените јазици - Билјана Денчовска, единствена жена пожарникар

Хероина во борба со пламените јазици - Билјана Денчовска, единствена жена пожарникар

ХИТОВИ ШТО ДОАЃААТ: Кои македонски албуми ги очекуваме годинава?

ХИТОВИ ШТО ДОАЃААТ: Кои македонски албуми ги очекуваме годинава?

НИКОЛА ПЕРЕВСКИ-ПЕРЕ: Ацо Конга и понатаму живее преку „Нокаут“

НИКОЛА ПЕРЕВСКИ-ПЕРЕ: Ацо Конга и понатаму живее преку „Нокаут“

Сузана Стојановска: Родителите на децата со Даунов синдром се снаоѓаат кој како знае

Сузана Стојановска: Родителите на децата со Даунов синдром се снаоѓаат кој како знае

Љубовната приказна на Светлана и Мики Црнокрак и познати македонски двојки

Љубовната приказна на Светлана и Мики Црнокрак и познати македонски двојки

ИНТЕРВЈУ- РИСИМА РИСИМКИН: Судбината на танцовите уметници е да се борат за опстанок

ИНТЕРВЈУ- РИСИМА РИСИМКИН: Судбината на танцовите уметници е да се борат за опстанок

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

Легендарниот Ринго Стар стана витез

Легендарниот Ринго Стар стана витез