22 Септември, 2020
0.0838

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

Објавено во: Балкан 10 Август, 2020

Поплавите на грчкиот остров Евија, однесоа пет животи, а меѓу нив е и едно бебе.

Бебето кое имало 8 месеци е пронајдено мртво, објави портпаролот на противпожарната служба. Родителите на детето не се повредени.

Неколку часови порано, маж и жена, двајцата во 80-тите години, се пронајдени во несвест од пожарникарите во две куќи. Во болницата е потврдено дека починале.

Блокирани се патишта и оштетени се десетици куќи. 

По две лица се трага. 


Премиерот Киријакос Мицотакис изрази длабока жалост поради трагедијата. 

Невремето Талија за викендот зафати неколку области на копното во Грција иако времето се подобри во неделата.

Скоро 100 пожарникари и два хеликоптера и крајбрежната стража учествуваат во операцијата за спасување.


Можеби ќе ве интересира

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час