25 Април, 2018
0.0633

(ФОТО+ВИДЕО) СНЕГОТ КАЈ НИВ Е РЕТКА ПОЈАВА: Направи хаос и остави над 280.000 луѓе без струја

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Снегот направи хаос во Чиле и однесе еден човечки живот. 

Поради обилните снежни врнежи, неколку лица добиле сериозни повреди, а има и еден починат. Се работи за работник кој починал додека чистел мраз. 

Во градот  Сантијаго без струја се повеќе од 280.000 корисници.

Има дефекти во мрежата за снабдување со електрична енергија. Поради снегот се блокирани неколку  автопати. Повеќе спортски натпревари се откажани поради временските услови. 

Неколку лица се хоспитализирани поради електрични шокови. За Чиле јули е најстудениот месец, но температурата ретко паѓа под нулата. Последен пат снег имало во Сантијаго во 2007 година. Снегот таму е ретка појава. Се очекуваат повторно слаби врнежи од снег. 


Можеби ќе ве интересира

Како камионџии спасија човек кој сакаше да се самоубие?

Како камионџии спасија човек кој сакаше да се самоубие?

(ВИДЕО) ИМА ПОВРЕДЕНИ: Прозорец испадна откако авион полета

(ВИДЕО) ИМА ПОВРЕДЕНИ: Прозорец испадна откако авион полета

Данецот што ја распарчи новинарката Ким Вол осуден на доживотен затвор

Данецот што ја распарчи новинарката Ким Вол осуден на доживотен затвор

ЕУ ќе дава уште милијарди за Турција да не ги пушта бегалците од Сирија

ЕУ ќе дава уште милијарди за Турција да не ги пушта бегалците од Сирија

Се урна американски Ф-16

Се урна американски Ф-16

(ВИДЕО) Француска романса: Трамп и Макрон во Белата куќа

(ВИДЕО) Француска романса: Трамп и Макрон во Белата куќа

Индиски гуру осуден за силување на малолетно девојче

Индиски гуру осуден за силување на малолетно девојче

Што ќе прави Северна Кореја со нуклеарниот арсенал!?

Што ќе прави Северна Кореја со нуклеарниот арсенал!?

Русите собориле „мали воздушни мети со сомнително потекло“ во Сирија

Русите собориле „мали воздушни мети со сомнително потекло“ во Сирија