22 Ноември, 2019
0.0235

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

Објавено во: Свет 19 Октомври, 2019

Полицијата ноќеска ја презеле контролата на улиците во Барселона и другите каталонски градови.

Растерани се демонстрантите кои шест часа го блокираа градот, а уапсени се 27 лица.

Немири имаше затоа што во понеделник се изречени затворски казни на каталонските лидери осудени заради организирање на референдум за независност во 2017 година.

Нереди имало и во други каталонски градови, а повредени се 89 лица од кои 60 во Барселона, соопшти брзата помош.

Пожарникарите ги изгаснале запалените контејнери кои на демонстрантите им служеле како барикади.

Вчера во Барселона се собрале вкупно 525.000 поддржувачи на независност на Каталонија да протестираат против пресудите за нивните лидери.

Тие бараат отцепување од Шпанија и ослободување на лидерите.

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола одлучи јавно да проговори за случувањата во Каталонија и одлуката на шпанската влада да уапси некои поддржувачи на оваа покраина.


Во Барселона се одржуваат протести за независност на Каталонија, и токму поради нив е одложен и дерби натпреварот помеѓу Барселона и Реал Мадрид.


Гвардиола истакна дека се надевам дека ќе се реши целата оваа ситуација затоа што има пријатели кои ги очекува девет години затвор.

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ