01 Октомври, 2023
0.0275

ГЕНЕРАЦИЈАТА Z СЕПАК НЕ Е ЗА ФРЛАЊЕ: Има хит систем за штедење од 90-тите и целосно ги отфрли кредитните картички

Објавено во: Финансии 04 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Неверојатни 69 проценти од Генерацијата Z сега користат готовина пред повеќе од 12 месеци - повеќе од Gen X (47 проценти) или Baby Boomers (37 проценти), според извештајот објавен од Credit Karma, компанија за дигитални финансии.

Наодите покажуваат зголемена употреба на готовина од страна на генерацијата Z, кој учи како да управува со парите што можат да ги допрат. Тактиката на буџетирање заснована на готовина ги насочува луѓето да ги поделат своите пари во различни категоризирани коверти и да ги трошат само за наменетите цели. Останатите пари се ставаат во заштеди.

- Вообичаено, одредена сума на потрошени пари се става во плик или врзивно средство додека не ви треба. Ако не можете да си дозволите нешто со готовината што ја издвоивте за трошење на почетокот на месецот, тогаш живејте без нив, изјави за MarketWatch Џејкоб Канел, виш економист во LendingTree.

Според друга студија на Credit Karma, речиси половина од испитаниците на Gen Z рекле дека се потпираат на социјалните медиуми за финансиски совети, додека четвртина рекле дека научиле повеќе за пари од креаторите на содржина отколку од училиште или книги.

Како и кај другите трендови на Gen Z, TikTok води на патот, со хаштагот #cashstuffing добива неверојатни 1,1 милијарди прегледи, додека #cashenvelopes ужива 727,4 милиони прегледи и #cashenvelopestuffing 190,6 милиони.

Финансискиот инфлуенсер, Стефани Гарсија собра 322.400 следбеници на TikTok со споделување видеа од нејзиното неделно управување со буџетот, како и други финансиски совети. Системот на пликови му овозможи на Гарсија да го отплати долгот на нејзината кредитна картичка и да започне штедни сметки за нејзините деца.

- Кога оставате пари на сметката, поминете ја картичката, всушност не сфаќате колку пари трошите, бидејќи тоа не е нешто опипливо - објаснила таа.

Таа не користи готовина за се и се уште има неколку банкарски сметки и кредитни картички, но се труди да не ги допира.

- Знам на што трошам и знам каде оди се. Тоа ми дава поголема контрола. Сега повеќе внимавам колку трошам и се мотивирам кога гледам како моите пликови се полни – рекла таа.

Од друга страна, едно истражување покажува дека секој трет член на генерацијата Z не е финансиски независен и е помалку финансиски писмен од која било од четирите претходни генерации. Генералот Zers и Millennials ставаат сè поголем акцент на финансиските прашања во нивните романтични врски со тоа што на почетокот се искрени за кредитните резултати и заштедите, склучуваат предбрачни договори и откажуваат планови поради проблеми со парите.

Можеби ќе ве интересира

ЗА ЕДНА ГОДИНА КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ ИМ ПОСКАПЕЛЕ ЗА ДВА ПРОЦЕНТНИ ПОЕНИ - еве какви се другите каматни стапки

ЗА ЕДНА ГОДИНА КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ ИМ ПОСКАПЕЛЕ ЗА ДВА ПРОЦЕНТНИ ПОЕНИ - еве какви се другите каматни стапки

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат