01 Март, 2024
0.0261

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Објавено во: Балкан 22 Ноември, 2017

Добивај вести на Viber

Меѓународниот кривичен трибунал во Хаг го прогласи поранешниот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ, за виновен и го обвини за геноцид.

Младиќ е осуден на доживотен затвор. Трибуналот го осуди за 10 пд 11 обвиненија, меѓу кои и геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото, објави АФП.

„Поради овие злосторства, судот го осуди Ратко Младиќ на доживотен затвор“, рекол Алфонс Ори, претседател на судот.

Претходно, при читањето на пресудата, Младиќ беше отстранет од седницата откако почнал да вика против судиите, обвинувајќи ги за лага. 

Емоционалниот излив на обвинетиот дојде откако претседателот на судиската комисија Алфонс Орие го отфрли барањето на одбраната денешната седница да биде одложена, бидејќи Младиќ имал висок крвен и не бил во добра здравствена состојба.

„Тие лажат, вие лажете. Не се чувствувам добро“, викал тој на српски, пред да биде однесен од двајца чувари

Младиќ е обвинет за масакрот во Сребреница во 1995 година. Тогаш се убиени над 8.000 лица - мажи и момчиња. Ова е најголемото масовно убиство во Европа од Втората светска војна.

„Младиќ придонесе значително за масакрот во Сребреница во 1995 година и има цел да го уништи босанското муслиманско население таму“, категорични беа судиите кои го определија Младиќ како „олицетворение на злото“.

Пресудата во живо беше набљудувана од страна на жртвите на Младиќ и нивните роднини во меморијалниот центар во близина на Сребреница, како и од страна на многу луѓе пред судницата.


AP Photo/Peter Dejong, Pool

Можеби ќе ве интересира

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци