07 Август, 2020
0.0250

Го обвинија за лицемерие и бараат оставка од Мицкоски

Објавено во: Македонија 02 Декември, 2019

Оставка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски бара независната пратеничка група. Ова следи по вчерашната најава дека ќе поднесе иницијатива за ратификација на протоколот за НАТО, со одложено дејство.

Пратеничката Емилија Александрова на прес-конференцијата од Собранието побара оставка од лицерот на партијата, Христијан Мицкоски, поради, како што рече, лицемерниот однос кон евроинтеграциите.

Наведуваат дека, лицемерието на Мицкоски го достигнува врвот, со креирање на слика дека НАТО му е многу важно.

Мицкоски рече дека ќе го стави нивното барање на дневен ред пред Извршниот одбор задутре. 

СДСМ нема да ја прифати иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ, за конечно усвојување на ратификацијата на протоколот за членство, повикувајќи се на праксата на Црна Гора. Од партијата велат додека Шпанија ќе го каже последниот збор, а ништо конкретно нема да има во Парламентот. 

Од  Мицкоски бараат да ги поддржи измените во законот за одбрана со кои се прави стандардизација на АРМ со НАТО. Во Владата нема конкретна иницијатива околу усвојувањето на договорот со НАТО, но додаваат дека таквата иницијатива треба да помине на некоја од  наредните владини седници, а потоа ќе се достави во Собранието.

САД го депонираа ратификуваниот протокол за членство на нашата земја во НАТО. Веста ја објави државниот секретар Мајк Помпео на Твитер. Се чека Македонија да стане 30-та земја членка на НАТО. 

Можеби ќе ве интересира

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

КОВИД - 19: Нови 155 заразени и двајца починати

КОВИД - 19: Нови 155 заразени и двајца починати

Обесено момче најдено кај Вардар, а се обесил и 51 годишен маж

Обесено момче најдено кај Вардар, а се обесил и 51 годишен маж

Богојески: Поддршка на иницијативата на Антикорупциска за Закон за потекло на имот – само така може да имаме поштени народни пратеници

Богојески: Поддршка на иницијативата на Антикорупциска за Закон за потекло на имот – само така може да имаме поштени народни пратеници

Малиот Илче е сместен во детски групен дом: По 10 дена лекување се раздели среќен од лекарите и сестрите

Малиот Илче е сместен во детски групен дом: По 10 дена лекување се раздели среќен од лекарите и сестрите

СЕ СКАРАА СОПАРТИЈЦИТЕ: Коневски поднесе тужба против Стоилковски за ширење лаги, тој врати - Мицкоски е професор и не се занимава со тебе

СЕ СКАРАА СОПАРТИЈЦИТЕ: Коневски поднесе тужба против Стоилковски за ширење лаги, тој врати - Мицкоски е професор и не се занимава со тебе

ЗДРАВЈЕТО ИМ БИЛО НА ГОЛЕМ РИЗИК: ДИК реши членовите на избирачките одбори да добијат 100 отсто повеќе пари

ЗДРАВЈЕТО ИМ БИЛО НА ГОЛЕМ РИЗИК: ДИК реши членовите на избирачките одбори да добијат 100 отсто повеќе пари