19 Ноември, 2018
0.4010
    ALK 8249.6    0%     CEVI 1000.65    0.06%     GRNT 824.44    -0.12%     KMB 5248.77    -0.75%     MERM 1999    -1.09%     MPT 48858.85    -1.15%     MTUR 5000    0%     NEME 1250    0%     OHB 6700    -0.74%     RMDEN14 96.4    0.1%     RMDEN17 96.6    0.1%     RZLE 21    31.25%     SBT 2151    -9.06%     STB 1287.47    0.1%     STBP 1255    0.08%     TETE 2430.04    -2.72%     UNI 2301    -1.16%     VITA 9200    0.12%

Готемолер: Членството во НАТО ги забрзува реформите во Македонија

Објавено во: Свет 11 Јули, 2018

Заменик генералниот секретар на НАТО, Рос Готемолер, за Алсат М. ги наброја придобивките за Македонија од членството во Алијанста, а меѓу нив е забрзувањето на реформите во земјата со самото интегрирање.

„Генерално, придобивките се во тоа што ќе се забрзаат реформите, ќе се подобрат капацитетите во одбраната и во останатите важни институции за зачувување на безбедноста. Ние ова го гледаме како голема придобивка. Но во генерална смисла, со членството на вашата земја во НАТО ние гледаме продолжување на градењето безбедност и стабилност на Западниот Балкан. Во време на големи предизвици во регионот и во јужните делови, ние мислиме дека Вашата земја ќе игра важна улога за зачувувањето на безбедноста и на стабилноста, а членството во НАТО ќе помогне во ова насока. Кога сите земји членки ќе го ратификуваат протоколот за прием, ние ќе и посакаме добредојде на Вашата земја како Република Северна Македонија. Ние навистина го сакаме тоа и тоа е одлична можност за Вашата земја“, изјави Рос Готемолер, заменик генерален секретар на НАТО.

Таа додава дека, според процедурите, НАТО се уште треба да ја нарекува земјата како ПЈР Македонија, но функционерите веќе почнале да ја именуваат како „Северна Македонија“ поради договорот со Атина и поради перспективата која ја гледаат во иднина.

Можеби ќе ве интересира

Саудискиот крал го пофали синот, но го скокна убиството на Кашоги

Саудискиот крал го пофали синот, но го скокна убиството на Кашоги

(ВИДЕО) ВИСОКИ БРАНОВИ ДО 10 МЕТРИ: Стигнаа до трети кат на хотел

(ВИДЕО) ВИСОКИ БРАНОВИ ДО 10 МЕТРИ: Стигнаа до трети кат на хотел

(ВИДЕО) СЕ АКТИВИРА ЗА ДЕЛ ОД СЕКУНДА: Велосипедисти ова воздушно перниче е спас за вас при сообраќајка

(ВИДЕО) СЕ АКТИВИРА ЗА ДЕЛ ОД СЕКУНДА: Велосипедисти ова воздушно перниче е спас за вас при сообраќајка

(ВИДЕО) МЕГАГРАДОВИ ВО 2100 ГОДИНА: Многу поголеми и поразлични од денешните

(ВИДЕО) МЕГАГРАДОВИ ВО 2100 ГОДИНА: Многу поголеми и поразлични од денешните

Европските земји му на нудат Лондон „амбициозен“ иден однос

Европските земји му на нудат Лондон „амбициозен“ иден однос

САД засега не го сметаат принцот Мохамед бин Салман за виновен за убиството на Кашохи

САД засега не го сметаат принцот Мохамед бин Салман за виновен за убиството на Кашохи

Зошто во оваа земја луѓето масовно одат во пензија пред 40 година?

Зошто во оваа земја луѓето масовно одат во пензија пред 40 година?

(ВИДЕО) Јункер се појави на прес-конференција со еден црн, и еден кафеав чевел

(ВИДЕО) Јункер се појави на прес-конференција со еден црн, и еден кафеав чевел

(ВИДЕО) ЖЕНА ЗАГИНА НА ПРОТЕСТ: Демонстрантите извикуваа „Макрон е диктатор“

(ВИДЕО) ЖЕНА ЗАГИНА НА ПРОТЕСТ: Демонстрантите извикуваа „Макрон е диктатор“