18 Август, 2018
0.3148
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Градежништвото падна и на берзата

Објавено во: Финансии 13 Јуни, 2018

Градежништвото е единствената стопанска гранка која остварила негативен резултат во првиот квартал од 2018-та во тргувањето со акции на македонската берза а една година претходно имало позитивен раст истиот период лани, што е во корелација со големиот пад на производството во првото тромесечје годинава во македонскиот БДП.

Секторот во периодот од 1 јануари до 31 март во 2017-та на берзата имал позитива од 31.358.000 денари, а годинава е во минус од 18.029.000 денари. 

Кај другите сектори нема промени од плус во минус, а може да се каже дека има голем раст кај банкарството од 1.425.906.939 денари во првото тромесечие во 2017-та до 3.211.835.128 во јануари-февруари-март годинава.

Во индустријата има многу поголем раст од она што изминатата недела квартално го покажа Бруто домашниот производ и таму скокот е од 108.577.722  денари на 366.544.104 денари. 

Вкупната нето-добивка кај сите гранки гледано квартално е повеќе од двојна и изнесува 4.251.255.783 денари, за разлика од истите три месеци лани кога била 2.031.056.001 денари.

Земјоделството на берзата ја продолжува негативата, која е двојно помала од -63.024.000 денари на -31.106.000 денари. Падот продолжува и кај трговијата (-883.000/-163,060,000) и угостителството (-15.962.386/-13.491.018)

Кај осигурувањето темпото останува исто (41.949.809/47.369.798), како и кај услугите (380.868.197/346.804.727) и фармацијата (280.475.931/250.067.797).


Можеби ќе ве интересира

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

УПОРНОСТ БЕЗ КРАЈ: бизнис приказна на жената која од стан без кревет дојде до фирма вредна 4 милијарди долари

УПОРНОСТ БЕЗ КРАЈ: бизнис приказна на жената која од стан без кревет дојде до фирма вредна 4 милијарди долари

Колку пива и сокови продава дневно „Прилепска пиварница“?

Колку пива и сокови продава дневно „Прилепска пиварница“?

Колку просечно чека една фирма за да си го наплати долгот?

Колку просечно чека една фирма за да си го наплати долгот?

АЛАРМАНТНО: Им фалат бравари, заварувачи, градежници

АЛАРМАНТНО: Им фалат бравари, заварувачи, градежници

НАЈСИЛНИ ПРОДАЖБИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ: Како најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари?

НАЈСИЛНИ ПРОДАЖБИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ: Како најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари?