24 Март, 2019
0.2507
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Граѓански организации се сомневаат дека Владата брза да му ги скрати крилјата на СЈО

Објавено во: Македонија 15 Март, 2019

Граѓански организации побараа Владата да го повлече Предлог-законот за Јавното обвинителство и да го врати во Министерството, кое во партиципативен и транспарентен процес ќе го доработи.

Предлагачи на Блупринт документот, кои го следат спроведувањето на правосудните реформи, побараа Владата да го повлече Предлог-законот и да го врати на доработка, пред сè, токму поради одредбите за натамошниот статус и работа на СЈО.

Во заедничкото соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права, Коалицијата „Сите за правично судење“, Институтот за човекови права, Македонското здружение на млади правници, Центарот за правни истражувања и анализи, Институтот за европска политика и Фондацијата Отворено општество – Македонија, се вели дека со предложените измени и дополнувања се уредува натамошното постоење, функционирање и надлежност на СЈО, без анализа на „значајните проблеми поврзани со неговото работење, познати речиси од самиот почеток на работата“, и без разгледување на препораките на експертите и на граѓанските организации. 

Според потписниците, нетранспарентноста на процесот, „директно влијае на создавање недоверба во натамошното функционирање на СЈО“.

Граѓанските организации го критикуваат донесувањето на законот во скратена постапка и исклучувањето на можноста за партиципативност на заинтересираните страни, а забелешка им е и „ограничувањето на можноста т.н. ‘бомби’, аудио материјалите да се користат како доказ“, што според нив, го наметнува прашањето и за суштината на постоењето на СЈО.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува