27 Октомври, 2021
0.0198

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

Објавено во: Свет 25 Септември, 2021

Вистинска паника викендов во Обединетото Кралство откако бензинските пумпи масовно останаа без гориво од крајно неверојатна причина, што сепак предизвика невидени проблеми.

Во Британија владее драматична ситуација откако моќната држава е на прагот да остане без гориво со бензинските пумпи, што предизвика илјадници загрижени граѓани да брзаат до бензинските пумпи за да наполнат резервоари со бензин или нафта пред да се „исушат“.

На социјалните мрежи има бројни фотографии и видеа какви што можеше да се видат кај нас во 1990 -тите, - километатски колони возила на влезовите на бензинските пумпи и бројни кавги на нервозни возачи, поради што мораше да реагира полицијата ...

Според британските медиуми, активна е најмалку една патрола на сите бензински пумпи, која има задача да го одржува редот меѓу граѓаните кои се во паника и покрај најавите на владата во Лондон дека ситуацијата е под контрола и дека секој ќе може да наполни гориво како и порано, дека нема потреба од „складирање за темните денови“.

Сепак, тоа не ги смири Британците, бидејќи во медиумите беше објавено дека во последните неколку дена, дури 20 компании кои поседуваат бензински пумпи пропаднале. Има вкупно 1.200 од нив во земјата. Исто така, поради новата криза, некои бензински пумпи донесоа одлука за ограничување на количината на гориво што може да се стави по автомобил, односно не смее да надмине 30 фунти. Патем, причината за проблемот во снабдувањето со гориво е крајно неверојатна, бидејќи се појави откако Велика Британија имаше проблем со бројот на возачи на камиони -цистерни за испорака на нафта и бензин. Поради таа ситуација, британскиот премиер Борис Џонсон попладнево најави итни состаноци со ресорните министри и лидерите на најголемите компании.

- Ги повикувам луѓето да продолжат со нормалниот начин на работа и со полнење гориво како и досега. Нема причина за паника - увери британскиот министер за транспорт Грант Шајпс.


Можеби ќе ве интересира

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

ЈА ИМА ВО 30-ТИНА ЗЕМЈИ: Делта плус го „освојува“ светот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

За само еден ден во Русија починале над 1.100 луѓе од коронавирусот

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

Фејсбук и Јутјуб го отстранија објавите на Болсонаро за наводната штетност на вакцините против Ковид-19

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА МИЛИЈАРДЕР КОЈ БИЛ БЛИЗОК СО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАРИ - ноќта ја поминал во луксузен клуб, а утрото се срушил на улица

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

И МОДЕРНА ОДОБРЕНА ЗА ТРЕТА ДОЗА: Ќе се дава на возрасни над 18 години, шест месеци по целосна вакцнинација

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток