01 Јуни, 2023
0.0244

НАЈМОЌНИТЕ ХАУБИЦИ ПРИСТИГНАА ВО КИЕВ-ПОДАРОК ​​ОД САД ЗА УКРАИНА: „Ова оружје не приближува до победата“-генералот Качур за Њујорк тајмс

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Првите примероци на моќни американски хаубици М777 пристигнаа во Украина, заедно со украински војници обучени да ги користат. 55-та артилериска бригада на Украина е опремена со десетина од најсмртоносните оружја што западните земји некогаш ги испратиле во Украина, а војниците кои го користат, како и нивните команданти во украинскиот воен штаб, се надеваат дека ќе им помогнат на Украинците да добијат превласт во крвавиот конфликт со Русија Армија која работи три месеци.

„Ова оружје не приближува до победата“, изјави за Њујорк тајмс бригадниот генерал Роман Качур, командант на 55-та бригада. „Со секое модерно оружје, секое прецизно оружје сме чекор поблиску до победата.

САД, Канада и Австралија заеднички ветија дека ќе испратат дури 100 хаубици М777 во Украина - од кои 90 се во САД.

Украинските војници кои ги користат поминале шестдневна обука во базите во Германија, а украинската армија испратила околу половина од досега обучените војници на фронтот, додека другата половина е задолжена за дообука на останатите.

Генералот Качур изјави дека досега уништиле најмалку три оклопни возила и убиле десетици руски војници. Главната задача на хаубиците М777 ќе биде таргетирање на руските позиции и воената инфраструктура, како што се складиштата за муниција и командните штабови, но украинските војници исто така истакнуваат дека ќе спасат животи на Украина - со истерување на руската артилерија од украинските градови.

ФОТО: YouTube Print Screen

Можеби ќе ве интересира

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

Макрон ги искара властите во Приштина, потпишаа договор, ама не го почитуваат

Макрон ги искара властите во Приштина, потпишаа договор, ама не го почитуваат

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

НАТО испраќа 700 војници на Косово и ќе прати уште ако има потреба

НАТО испраќа 700 војници на Косово и ќе прати уште ако има потреба

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин