21 Октомври, 2019
0.0177

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

Објавено во: Свет 25 Март, 2019

Направена е листа која покажува во кои градови во светот се живее најмирно. 

Штутгарт и Луксембург се први на листата. Но, во првите 20 нема ниту еден балкански град. 

Лондонска меѓународна компанија-синџир пералници Зипџет направи своја анкета за тоа во кои градови луѓето живеат најмалку стресен живот. Во топ 20 најбројни се германските градови.

Испитувачите ги земале предвид висината на платата и потрошувачката, невработеноста, сообраќајот, психичкото здравје, зелените површини, стапката на кражби и убиства и бројот на сончеви часови.

1. Штутгарт, Германија,

2. Луксембург, Луксембург,

3. Хановер, Германија,

4. Берн, Швајцарија,

5. Минхен, Германија,

6. Бордо, Франција,

7. Единбург, Шкотска, Обединето Кралство,

8. Сиднеј, Австралија,

9. Хамбург, Германија,

10. Грац, Австрија,

11. Цирих, Швајцарија,

12. Сиетл, САД,

13. Велингтон, Нов Зеланд,

14. Ница, Франција,

15. Дрезден, Германија,

16. Осло, Норвешка,

17. Оукленд, Нов Зеланд,

18. Хелсинки, Финска,

19. Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати,

20. Мелбурн, Австралија.

Oд познатите градови, Париз е на 78 место, Барселона е 85-та, Рим е 89-ти, Белград е 93-ти, Софија е на 99-то место. Багдад е на 150-то место, а пред него е Кабул во Авганистан. 

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија