22 Септември, 2019
0.0284

Ирска пресече: Нема договор за „Брегзит“ без механизам за безбедност

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019


Ирскиот премиер Лео Варадкар најави дека повеќето земји во Европската унија би ја „претпочитале“ Велика Британија да ја напушти Заедницата на 31 октомври, но Брисел би бил подготвен да размисли за одложување доколку се даде „валидна причина“.
Проблемот на Брегзит доминира во британската политика долго време, Варадкар се согласи со неговиот британски колега Борис Џонсон, а проблемот мора да се реши еднаш засекогаш. Од друга страна, ирскиот премиер истакна дека неговата влада ќе се спротивстави на тоа доколку Велика Британија наметне директно владеење во Северна Ирска.

Покрај тоа, каков било договор за Брекгзит без заштитна мерка нема да има поддршка од владата на Даблин, додаде ирскиот премиер.


Можеби ќе ве интересира

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

(ВИДЕО) Париз: Повеќе од 150 луѓе се уапсени за време на протестот „жолт елек“

(ВИДЕО) Париз: Повеќе од 150 луѓе се уапсени за време на протестот „жолт елек“

Скандал ја тресе Германија: Ербас откривал војни тајни?!

Скандал ја тресе Германија: Ербас откривал војни тајни?!

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

(ВИДЕО) 7.000 полицајци на нозе: Серија протести во Париз

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

СЗО алармира: 80 милиони луѓе можат да умрат за 36 часа

СЗО алармира: 80 милиони луѓе можат да умрат за 36 часа

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

(ВИДЕО) Бурата „Имелда“ го разори Тексас

(ВИДЕО) Бурата „Имелда“ го разори Тексас