29 Март, 2023
0.0241

ИТНО БАРААТ КУПУВАЧИ: Матичната компанија под која работеше Bank of Silicon Valley пред банкрот

Објавено во: Свет 17 Март, 2023

Добивај вести на Viber

SVB Group поднесе барање за реорганизација под судски надзор како дел од стечајната заштита.

Се вели дека банката бара купувачи за своите средства, неколку дена откако нејзината поранешна банкарска единица во Силиконската долина беше преземена од американските регулатори.

Потегот за барање заштита од банкрот доаѓа откако компанијата на 13 март соопшти дека планира да истражува стратешки алтернативи за својот бизнис.

Акциите на големите американски банки паднаа за повеќе од 1,5 отсто во претпазарното тргување. Регионалните банки вклучувајќи ги PacVest и First Republic Bank паднаа меѓу 10% и 20%.

Колапсот ги осакати банкарските акции и предизвика загриженост на светските пазари.

Технолошкиот заемодавач беше принуден да продаде портфолио на државни и хартии од вредност поддржани со хипотека на Голдман Сакс. Компанијата во петокот соопшти дека има околу 2,2 милијарди долари ликвидност. На крајот на минатата година таа сума изнесуваше 209 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!