26 Јули, 2021
0.0195

Иванов ја повика Бугарија да ја одбрани вистината и да најде решение со Македонија

Објавено во: Македонија 21 Јули, 2021

Претседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов изјави дека мора да се најде решение со Република Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Софија.

Тој вели дека Бугарија мора да покаже цврстина, но и храброст и да најде решение за проблемот со Република Северна Македонија во новиот парламент. Вистината, вели дека треба да се одбрани, но исто така и треба да се најде начин заедно да станеме членови на европското семејство. Според Иванов, тоа е бугарскиот национален стратешки интерес. Иванов во Собранието изјави дека нивните приоритети ќе бидат справување со новиот четврти бран на коронавирусот и борбата против корупцијата.

46-тиот состав на бугарскиот парламент е конституиран денеска со полагање заклетва на 240-те пратеници, но без јасна потврда за формирање на ново мнозинство кое би застанало зад идната политичка влада.

Со седницата претседаваше највозрасната пратеничка Мика Зајкова, која им посака добра работа на пратениците, за остварување на соништата на бугарскиот народ.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Бројот на активни се искачи на 310

Бројот на активни се искачи на 310

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО