12 Август, 2022
0.0224

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

Објавено во: Свет 25 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Ватиканската академија за живот денеска ја пофали одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот, велејќи дека е предизвик за целиот свет да размислува за важни животни прашања.

Одделот на Ватикан во соопштение наведува дека одбраната на човечкиот живот не може да се ограничи само на правата на поединецот, бидејќи животот е прашање од „широко општествено значење“, пренесува Ројтерс.

Врховниот суд на САД денеска презеде драматичен чекор поништувајќи ја важноста на пресудата во случајот „Роу против Вејд“ од 1973 година, со која на жената и се признава уставното право на абортус и се легализира низ целата земја.

„Фактот што голема земја со долга демократска традиција го промени својот став по ова прашање е исто така голем предизвик за целиот свет“, се вели во соопштението на Академијата.

Американскиот претседател Џо Бајден ја осуди пресудата и додаде дека денеска е „тажен ден за Америка“, нарекувајќи ги „конзервативците од судот“ екстремни.

Архиепископот Винченцо Пала, кој ја предводи Папската академија за живот, рече дека одлуката на судот е „силен повик за размислување“ за ова прашање во време кога „западното општество ја губи својата страст за живот“.

Изборот на животот е наша одговорност за иднината на човештвото“, рече Паља.

Врховниот суд на САД ја укина пресудата на Роу против Вејд од 1973 година со која се признава уставното право на жената на абортус низ целата земја, технички укинувајќи го федералното уставно право на абортус во Соединетите држави и враќајќи им ја можноста на американските држави да донесуваат закони со кои се забранува.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

Руските државјани со шенген визи нема да можат да влезат во една европска земја

Руските државјани со шенген визи нема да можат да влезат во една европска земја

(ВИДЕО) ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО БАНКА ВО БЕЈРУТ: Човек си ги бара парите за да ја плати операцијата на татко му

(ВИДЕО) ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО БАНКА ВО БЕЈРУТ: Човек си ги бара парите за да ја плати операцијата на татко му

Европа се соочува со суша каква немало цели пет века

Европа се соочува со суша каква немало цели пет века

Зеленски најави одмазда и повика на отпор во окупираните територии

Зеленски најави одмазда и повика на отпор во окупираните територии

Резников вели дека руските зборови не вредат ништо

Резников вели дека руските зборови не вредат ништо

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

KИНА ПРОГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ТАЈВАН: Објавен е документ за мирно обединување

KИНА ПРОГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ТАЈВАН: Објавен е документ за мирно обединување

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи