30 Март, 2020
0.0516

ИЗЈАВАТА НА МАКРОН ГО ИЗРАДУВА ЗАЕВ: Северна Македонија и ЕУ се подготвени за следниот чекор!

Објавено во: Македонија 16 Февруари, 2020

Претседателот на СДСМ и екс премиер, Зоран Заев се огласи по изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека ќе дозволи почеток на преговори, но само ако има позитивни извештаи. 

Според Заев, стигаат вести дека ЕУ е подготвена во целост да ги препознае и потврди резултатите кои ги постигна нашата земја.

За голем дел од тие резултати оддавам огромно признание на пратениците од мнозинството и на сите други пратеници кои се бореа и кои во моментов се борат за европските вредности и за изградбата на подобра држава. Сега повторно повикувам на одлучност, Собранието нека биде уште еднаш место каде што одговорноста на пратениците ќе ја потврди нашата определба за правна држава и за одење напред кон Европската Унија. Северна Македонија и Европската Унија се подготвени за следниот чекор!“, пишува Заев на Фејсбук. 


Но, Макрон инсистира на реверзибилност, транспрентност и членство  во ЕУ само ако земјите од Западен Балкан ги исполнуваат условите. 

Франција, Холандија и Данска беа земјите кои лани беа против одлуката Македонија и АЛбанија да ги почнат преговорите со ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Рама за МТВ2: Со Италија сме тесно поврзани, со Македонија нема да има размена на доктори

Рама за МТВ2: Со Италија сме тесно поврзани, со Македонија нема да има размена на доктори

Владата бара да се ослободат од работа лицата со попреченост, слепите лица и инвалидите

Владата бара да се ослободат од работа лицата со попреченост, слепите лица и инвалидите

Кина со парична помош на сметката на Министерството за здравство

Кина со парична помош на сметката на Министерството за здравство

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонското знаме подигнато во Брисел, стигнаа првите честитки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонското знаме подигнато во Брисел, стигнаа првите честитки

Ако има потреба ученичките и студентските домови ќе се користат за карантин

Ако има потреба ученичките и студентските домови ќе се користат за карантин

Свикан Совет за безбедност: Гувернерката и министри кај Пендаровски

Свикан Совет за безбедност: Гувернерката и министри кај Пендаровски

Филипче кажа кога се очекува пикот на заразата со коронавирусот

Филипче кажа кога се очекува пикот на заразата со коронавирусот

(ФОТО) Се мести полската болница во Скопје

(ФОТО) Се мести полската болница во Скопје

Ќе одговара лице кое не ја почитувало самоизолацијата

Ќе одговара лице кое не ја почитувало самоизолацијата