19 Април, 2019
0.0399

ИЗМЕРЕНИ 49 СТЕПЕНИ: Пеколното лето урна 200 рекорди

Објавено во: Свет 07 Март, 2019

Најжешкото австралиско лето урна 200 климатски рекорди.

Ова стои во извештај на организацијата „Клајмаут каунсел“ од Сиднеј.

Само за 90 денови во Австралија се регистрирани 206 климатски рекорди.

Аеродромот во Порт Аугусти во јужна Австралија забележа највисока температура ова лето, која на 24 јануари достигна 49,5 степени Целзиусови.

Во Канбера досега е забележано најтоплото лето со 24 дена кога температурата беше 35 и повеќе степени, што е петпати повеќе од летниот просек.

Највисоката температура во декември беше регистрирана во Марбл Бар во западниот дел на Австралија на 27 декември, кога се измерени 49,3 степени. Таму  32 дена температурата беше повеќе од 45 степени Целзиусови.

Шумските пожари почнаа порано и зафатија региони кои обично не се засегнати, а тоа важи за дождовните шуми во Тасманија и Квинсленд. 

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години