04 Март, 2021
0.0305

ИЗРАЕЛЦИТЕ СЕ ВРАЌААТ НА „СТАРОТО НОРМАЛНО“: Вакцинираните сепак со посебни привилегии

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2021

За две недели Израел ќе вакцинира дури 95% од граѓаните над 50 години, а досега во земјата која брои популација од 9,3 милиони жители првата доза ја примиле повеќе од 4 милиони луѓе, додека втората скоро 3 милиони. Земјата која е лидер во светот во имунизацијата против Ковид-19 полека се враќа на старото нормално.

Од денеска во Израел се отворени продавниците, трговските центри, музеите и библиотеките. Сепак, поголеми привилегии на почетокот на олабавување на мерките ќе имаат оние кои се вакцинирани. Тие ќе можат да одат во сали за вежбање, на спортски и културни настани,ќе имаат моќност за престој во хотели и посета на базени, објавија тамошните медиуми.

Покрај тоа, училиштата се отвораат за учениците од петто, шестто, 11-то и 12-то одделение на местата каде што стапката на инфекција е ниска или средна.

Градинките и училиштата за учениците од прво до четврто одделение се веќе отворени во местата кои се означени со зелена или жолта боја, во зависност од стапката на инфекција.

Тanjug/AP Photo/Tal Shahar, Yediot Ahronot, Pool

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загинаа седум студенти, паднаа од височина од 17 метри кога се урна балконската ограда

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загинаа седум студенти, паднаа од височина од 17 метри кога се урна балконската ограда

ПЕТ ЗЕМЈИ НАПРАВИЈА ПАКТ: Нема да чекаат и по итна постапка ќе ги одобруваат модифицираните вакцини кои ќе штитат од новите соеви

ПЕТ ЗЕМЈИ НАПРАВИЈА ПАКТ: Нема да чекаат и по итна постапка ќе ги одобруваат модифицираните вакцини кои ќе штитат од новите соеви

ЕУ клекна пред руските вакцини: Крај на драмата, почна испитувањето

ЕУ клекна пред руските вакцини: Крај на драмата, почна испитувањето

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ЈА ПОТРЕСЕ ШВЕДСКА: Избодени се најмалку 8 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ЈА ПОТРЕСЕ ШВЕДСКА: Избодени се најмалку 8 луѓе

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мора да се грижат и за друго, освен за технологија

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мора да се грижат и за друго, освен за технологија

АВСТРИЈА И ДАНСКА „КРЕВААТ РАЦЕ“ ОД ЕУ: Решение за набавка на вакцини најдоа во оваа земја

АВСТРИЈА И ДАНСКА „КРЕВААТ РАЦЕ“ ОД ЕУ: Решение за набавка на вакцини најдоа во оваа земја

БРАЗИЛ ПРЕД ПУКАЊЕ: Рекорден број на жртви во еден ден

БРАЗИЛ ПРЕД ПУКАЊЕ: Рекорден број на жртви во еден ден