29 Ноември, 2021
0.0246

ЈОВЕСКИ ВИДЕЛ ПЛАСТИЧНИ ЦЕВКИ НА МЕСТОТО НА НЕСРЕЌАТА: Потврди дека зема ДНК од роднините

Објавено во: Македонија 25 Ноември, 2021

Обвинителството на Северна Македонија собира примероци од ДНК од роднините на загинатите во инцидентот кај Бошнек за да ги идентификува жртвите. Ова ексклузивно за bTV го изјави јавниот обвинител Лубомир Јовески.

Тој прецизирал дека резултатот од тестовите ќе им биде предаден на бугарските власти. Одземена е документација од превозникот Веса Транс. Преживеаните сè уште не се формално сослушани од македонското обвинителство. Јовески додава дека имаат целосна доверба во професионалноста на нивните бугарски колеги.

Обвинителот објаснил дека двајцата цариници кои го пропуштиле автобусот кој тргнал од Северна Македонија без потребните документи биле суспендирани. Треба да се санкционира и нивниот директен надзорник. Во царинскиот систем не се гледа дали автобусот имал дозвола за меѓународен превоз на патници. Тргнувањето на автобусот од земјава воопшто не се рефлектира во царинскиот систем, покажал првичниот увид.

Македонскиот јавен обвинител рекол дека бугарските власти проверуваат дали има канти со гориво во автобусот. Тој потврди дека на местото на настанот видел пластични цевки, но тие не биле изгорени. Тој ги опиша како шпекулации наводите дека инцидентот е предизвикан од палењето на предметните цевки. „Нема да водиме паралелна истрага, таква води Обвинителството на Бугарија - ќе соработуваме.

Ќе ги чекаме резултатите и потоа обвинителството на Северна Македонија ќе одлучи што понатаму“, рече Јовески. За двете водечки верзии за причината за несреќата - техничка неисправност или човечка грешка, Јовески коментира дека истрагата ќе ги покаже точните причини.

Според нивните податоци, пак, автобусот бил речиси нов и со редовен технички преглед.


Можеби ќе ве интересира

Во четврток телата на загинатите ќе бидат донесени авионски од Бугарија

Во четврток телата на загинатите ќе бидат донесени авионски од Бугарија

Беким Хаџиу за БНТ: Си реков: зошто и јас не бев во тој автобус, да умрам и јас

Беким Хаџиу за БНТ: Си реков: зошто и јас не бев во тој автобус, да умрам и јас

Заев - Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти од можната соработка

Заев - Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти од можната соработка

Русковска вели дека и сопственикот на Беса Транс возел еден од автобусите

Русковска вели дека и сопственикот на Беса Транс возел еден од автобусите

Нов циклус обуки од Мотива Центарот за менаџмент образование и обука во проект поддржан од Фонд за иновации и технолошки развој

Нов циклус обуки од Мотива Центарот за менаџмент образование и обука во проект поддржан од Фонд за иновации и технолошки развој

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, но има и неисполнети ветувања

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, но има и неисполнети ветувања

ФИРМИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ СО РАБОТНИЦИ НОН СТОП БОЛНИ И ОТСУТНИ - Комората бара државата да обезбеди скрининг преку евтини тестови

ФИРМИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ СО РАБОТНИЦИ НОН СТОП БОЛНИ И ОТСУТНИ - Комората бара државата да обезбеди скрининг преку евтини тестови

Објавиле видеа со лажни закани за терористички напад во Скопје, полицијата ги уапси

Објавиле видеа со лажни закани за терористички напад во Скопје, полицијата ги уапси

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ И ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ВИСОК: 18 Пациенти починаа, 118 се новозаразени

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ И ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ВИСОК: 18 Пациенти починаа, 118 се новозаразени