22 Март, 2018
0.0659

Јункер: Западен Балкан да добие перспектива за ЕУ

Објавено во: Свет 13 Септември, 2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер ја повика ЕУ да им пружи кредибилна перспектива за членство на земјите од Западен Балкан, додавајќи дека во иднина Унијата ќе има повеќе од 27 земји членки.

- Доколку сакаме стабилно соседство ,мора да понудиме кредибилна перспектива на пропирување за земјите од Западен Балкан. За време на овој мандат на ЕУ и на Европскиот Парламент нема да има ново проширување бидејќи условите за прием не се исполнети. Но во иднина ЕУ ќе има повеќе од 27 земји членки, порача Јункер од говорницата во Стразбур во говорот посветен на состојбата во Унијата.

Тој додаде дека владеењето на правото во случајот со сите земји кои се наоѓаат во пристапниот процес е „приоритет и фокус во пристапните преговори“.

Можеби ќе ве интересира

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Памела Андерсон мета на ФБИ

Памела Андерсон мета на ФБИ

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Зошто Фејсбук загуби 37 милијарди долари?

Зошто Фејсбук загуби 37 милијарди долари?

Oва е поголема опасност од напливот на џихадистите

Oва е поголема опасност од напливот на џихадистите

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен

Еве каде би сакале да живеете: Виена е град со најквалитетен живот во светот

Еве каде би сакале да живеете: Виена е град со најквалитетен живот во светот