27 Мај, 2018
0.3532
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Каде Путин ќе распореди бродови со ракети?

Објавено во: Свет 16 Мај, 2018

Рускиот претседател Владимир Путин вели дека руските воени бродови, вооружени со ракети „калибар”, ќе бидат трајно на должност во Средоземното море. 

Ваква мерка презема за да можат за да се спротистават на „терористичката закана во Сирија”.

Ројтерс наведува дека со испраќањето бродови, Русија го зголемува своето воено присуство на Блискиот Исток, вртејќи го текот на граѓанската војна во корист на својот близок сојузник, сирискиот претседател Башар ал Асад.

Путин нагласи дека за оваа година се планирани преку 100 различни поморски експедиции кои ќе бидат составени од површински бродови и подморници.

„Особено можам да го истакнам високиот степен на прикажаната увежбаност и координацијата која ја остварија нашите поморски екипажи на површинските бродови и подморници при активните борбени дејствија во Сирија“, рече Путин.

Русија засега има поморска база во Тартус, на брегот на Сирија и воздухопловна база во Хмејмин.

Можеби ќе ве интересира

Цели 35 години ограбувал банки, дури сега го уапсиле

Цели 35 години ограбувал банки, дури сега го уапсиле

Дојава за бомба го затвори метрото во Киев

Дојава за бомба го затвори метрото во Киев

КОЈ МОЖЕ ДА МУ СЕ СЕТИ НА ТРАМП: Повторно спомнува средба со Ким Џонг-ун

КОЈ МОЖЕ ДА МУ СЕ СЕТИ НА ТРАМП: Повторно спомнува средба со Ким Џонг-ун

(ВИДЕО) УЖАС НА БРЕГОВИТЕ НА САД: Нова бура се приближува преку Мекиканскиот залив и може да стане опасен ураган

(ВИДЕО) УЖАС НА БРЕГОВИТЕ НА САД: Нова бура се приближува преку Мекиканскиот залив и може да стане опасен ураган

(ВИДЕО) ПЕКОЛ БЕЗ КРАЈ: Нова ерупција на вулканот во Хаваи исфрлила пепел висок 10 000 метри

(ВИДЕО) ПЕКОЛ БЕЗ КРАЈ: Нова ерупција на вулканот во Хаваи исфрлила пепел висок 10 000 метри

ИРЦИТЕ ЈА ПОДДРЖАА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈАТА НА АБОРТУСОТ: 62 отсто гласаа „ЗА“ измени на законот

ИРЦИТЕ ЈА ПОДДРЖАА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈАТА НА АБОРТУСОТ: 62 отсто гласаа „ЗА“ измени на законот

Вербшоу: Македонија е следна мета на Русија

Вербшоу: Македонија е следна мета на Русија

(ВИДЕО) Еве како е уништен полигонот за нуклеарно тестирање

(ВИДЕО) Еве како е уништен полигонот за нуклеарно тестирање

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус