17 Ноември, 2018
0.3529
    ALK 8249.89    0.17%     GRNT 825.39    -2.89%     KMB 5288.28    -1.52%     MPT 49428.57    1.91%     MTUR 5000    0%     OHB 6750    -1.07%     OKTA 4850    -3%     RMDEN17 96.5    0%     RZLE 16    -20%     STB 1286.19    -0.24%     STBP 1254    -2.15%     STIL 131    -2.67%     TETE 2498    -0.08%     TTK 1253.13    -2.17%

KAKO ИМ УСПЕА: Мала земја направи бум

Објавено во: Финансии 09 Јули, 2018

Пред заминувањето на Британците имаа многу слаба економија која мораа да ја оживеат. 

Малта која има нешто повеќе од 400.000 жители за неколку децении стана просперитетна земја. 

До средината на шеесетите години пружале услуги на британската војска која кај нив била сместена, а потоа морале практично да тргнат од нула. 

Економијата им се засновала на туризам и индустрија, а со евтина работна сила привлекле инвеститори. 

Потоа во експанзија биле електрониката и инженерството. 

Денес најважни сектори им се туризам, финансии, здравствени услуги, креативна индустрија. 

Тие имаат мали компании, односно 95 отсто од нив се со помалку од 10 вработени. 

Можеби ќе ве интересира

БЕЗУСПЕШНО БАРАЛ ЧЕВЛАР: Ова е вистината за работните места кои никој не ги сака

БЕЗУСПЕШНО БАРАЛ ЧЕВЛАР: Ова е вистината за работните места кои никој не ги сака

Дојдете во 6 часот, платата е 900 евра

Дојдете во 6 часот, платата е 900 евра

МФ: Со Буџетот за 2019 се намалува буџетскиот дефицит за половина милјарда денари

МФ: Со Буџетот за 2019 се намалува буџетскиот дефицит за половина милјарда денари

Што ќе прави Стопанска банка со зачуваната добивка од осум милиони евра

Што ќе прави Стопанска банка со зачуваната добивка од осум милиони евра

СЕГА Е АЛАРМАНТНО: Платите им се 2.000 евра, а сепак се селат

СЕГА Е АЛАРМАНТНО: Платите им се 2.000 евра, а сепак се селат

СО САМО 23 ГОДИНИ ЗАПЛОВИЛА ВО БИЗНИС ВОДИТЕ: Има еден совет за сите млади

СО САМО 23 ГОДИНИ ЗАПЛОВИЛА ВО БИЗНИС ВОДИТЕ: Има еден совет за сите млади

Се мајтапи ли УЈП со пензионерите?Требало да се донесе нов закон

Се мајтапи ли УЈП со пензионерите?Требало да се донесе нов закон

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок