30 Јуни, 2022
0.0294

КАКО ЗАПАДНИТЕ ШПИОНИ НАПРАВИЈА ПРЕСВРТНИЦА ВО ВОЈНАТА ВО УКРАИНА - дали ова требаше да остане тајна

Објавено во: Свет 21 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Покрај оружјето, Украина добива и разузнавачки информации од Западот, вклучително и за руските воени злосторства. Оваа тајна поддршка требаше да остане тајна бидејќи досега се сметаше за голем успех, пишува Дојче веле.

Војната на Русија против Украина е исто така шпионска војна. Украинските вооружени сили со недели им пружија жесток отпор на руските напаѓачи. Тие се поддржани од западните земји, не само со оружје, муниција, опрема, обука и материјали, туку и со разузнавачки информации. Пред сè, САД и Велика Британија, како и другите земји на НАТО ги поддржуваат украинските војници со своите тајни служби.

Тие препраќаат сателитски снимки, помагаат во електронското извидување, пресретнуваат руски радио пораки или предупредуваат за претстојните воздушни напади. Експерти од британската служба за прислушување ГЧК со месеци и помагаат на Украина да се одбрани од руски сајбер напади.

Така, министрите за правда на мрежата на тајните служби „Пет очи“ и ветија на Украина помош во гонењето на руските воени злосторства. Тој ќе даде поддршка и на Меѓународниот кривичен суд, објаснија шефовите на одделенијата на САД, Велика Британија, Австралија, Нов Зеланд и Канада.

Украинското државно обвинителство неодамна соопшти дека истражува повеќе од 11.000 случаи на наводни воени злосторства. Во меѓувреме, Меѓународниот кривичен суд испрати 42 истражители во Украина.

Успех на интелигенција

Јавноста генерално молчи за тоа колку е обемна помошта на странските служби, како изгледа и што постигнува. Меѓутоа, американските разузнавачки кругови веќе зборуваат за еден од најголемите успеси на разузнавачките служби, споредлив со кубанската ракетна криза и пронаоѓањето на главниот терорист Осама Бин Ладен во Пакистан.

„Редовно обезбедуваме детални и навремени разузнавачки информации за Украинците на бојното поле за да им помогнеме да ја одбранат својата земја од руска агресија и ќе продолжиме да го правиме тоа“, се вели во соопштението на Белата куќа кон крајот на април.

Немаше повеќе детали. Сепак, се вели дека во неколку наврати советите на западните тајни служби и дале решавачка предност на украинската армија - и нанеле значителни загуби на руската армија. Така барем неодамна објавија неколку американски медиуми.

Според студијата на Њујорк Тајмс, американските разузнавачки служби и помогнале на украинската војска досега да убие дванаесет руски генерали. „Вашингтон пост“, пак, објави дека американските служби на Украинците им ги доставиле точните координати на рускиот воен брод Москва, кој беше потопен во прецизен ракетен напад.

Тоа што руските падобранци не успеаја да извршат изненадувачки напад на аеродромот Хостомел кај Киев во првите денови од војната е последица на, како што се наведува, предупредувањето на тајната служба на ЦИА до Украинците.

Извор: Индекс.хр

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин