09 Декември, 2022
0.0240

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин го унапреди чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. 

Кадиров од денеска има чин генерал-полковник. Кадиров веста ја објави на својот официјален канал на Телеграм.

„Претседателот на Русија ми го додели чинот генерал-полковник и лично Владимир Владимирович ме информираше за тоа и ми честиташе. Исклучително сум благодарен на нашиот врховен командант што ги цени моите заслуги“, напиша Кадиров.

Кадиров кого често го нарекуваат „бесниот пес на Путин“, изјави дека ова е голема чест за него. 

„Ветувам дека ќе ја оправдам однапред укажаната доверба“, напиша Кадиров.

Инаку, тој се пофали дека неговите борци на промашуваат. Неодамна Кадиров ја повика Москва да употреби нуклеарно оружје со мала моќност во Украина, по падот Лиман, но од Кремљ му порачаа дека сега не е време за емоции. Кадиров најави дека неговите малолетни синови ќе војуваат во Украина. Од почетокот на руската инвазија на Украина, од 24 февруари наваму, Кадиров се фалеше дека неговите одреди можат да ја поразат Украина. Украинските власти него и други Чеченци ги товарат за извршени воени злосторства. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака