23 Февруари, 2020
0.0167

Капиталните инвестиции „тргнаа“ скромно во 2019

Објавено во: Финансии 26 Февруари, 2019

Капиталните инвестиции од државниот буџет „тргнаа“ со само 1,09 отсто реализирани средства до сега годинава, односно во јануари 2019-та, покажуваат податоците од министерството за финансии за минатиот месец.

За 2019 предвидени се 418 милиони евра за крупните проекти во инфраструктурата, а лани беа потрошени само 65,6 отсто од предвидените по што Владата остатокот од парите им го додели на општините за да ги вратат долговоте кај фирмите. Беа потрошени само 197 милиони евра.

Економските експерти веќе подолго време предупредуваат дека капиталните инвестиции мора да се реализираат за да може да се направи исчекор во економијата.  Станува збор за изградбата на патиштата,  железница,  гасификацијата, инвестиции со јавни приватни партнерства и концесии во енергетиката, инфраструктурата, земјоделството

Од Владата за оваа година најавија дека тие полесно ќе се реализираат затоа што, за разлика од минатата година сега немало  проблеми во проектните документации и  претходни прашања за решавање.Можеби ќе ве интересира

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести