23 Ноември, 2020
0.0275

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Објавено во: Македонија 24 Октомври, 2020

Министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, во својата последна изјава вели дека македонските медиуми ги вметнале во негативен контекст неговите зборови за испраќање на полк во Македонија, но рече дека бугарските војници кога ќе дојдат „да бидат пречекани како во 1912, 1918 и 1941 година“.

Според бугарскиот вицепремиер, бугарска воена единица не било закана туку понуда за помош. Според него, тоа не е закана туку предлог за помош како сојузници во НАТО. 

- По повод доста превртеното толкување на македонските медиуми, нека објаснат дека тоа што реков е: „ако има потреба можам да испратам инженериски полк да им помогне побрзо да ги тргне тие споменици на кои пишува за „бугарскиот окупатор“, рече Каракачанов.

Меѓутоа сега Каракачанов додаде дека се надева на топол пречек на полкот.

- Се надевам ќе бидат пречекани како бугарските полкови во 1912,1918 и 1941 година – со цвеќе, леб, сол и духовна музика, порачува бугарскиот вицепремиер. 

Можеби ќе ве интересира

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

КОРОНАВИРУС: За 24 часа починаа 35 луѓе

КОРОНАВИРУС: За 24 часа починаа 35 луѓе

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“: Утврдено е дека таму се хоспитализирани пациенти на возраст и до 88 години

Вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“: Утврдено е дека таму се хоспитализирани пациенти на возраст и до 88 години

Шилегов: Подготвени 4.000 тони индустриска сол и ангажирани 18 камиони од приватно претпријатие

Шилегов: Подготвени 4.000 тони индустриска сол и ангажирани 18 камиони од приватно претпријатие

КОСТОВ ПО СВЕДОШТВО ДЕКА ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ НЕ ПРИМААТ ПОСТАРИ ОД 70 ГОДИНИ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен

КОСТОВ ПО СВЕДОШТВО ДЕКА ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ НЕ ПРИМААТ ПОСТАРИ ОД 70 ГОДИНИ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен

Борисов: Бугарија секогаш е подготвена за дијалог со Северна Македонија

Борисов: Бугарија секогаш е подготвена за дијалог со Северна Македонија

Александар Николовски без конкретен одговор за лидерството во ВМРО-ДПМНЕ, порачува - нечесни се нападите кон партијата од луѓе кои добиле се од неа

Александар Николовски без конкретен одговор за лидерството во ВМРО-ДПМНЕ, порачува - нечесни се нападите кон партијата од луѓе кои добиле се од неа