29 Ноември, 2020
0.0226

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2020

Ако Бугарија ја блокира Македонија тоа ќе биде подобро за некои македонски политичари кои ќе се разбудат тогаш од длабокиот југословенски сон, изјави бугарскиот министер за одбрана и вицепремиер, Красимир Каракачанов во изјава за телевизија Сител. 

„Тоа ќе биде добро затоа што некои политичари во Македонија ќе ги натера да се разбудат од длабокиот југословенски сон и да разберат дека не може со полувистини и празни ветувања, кои немаш намера да ги реализираш, да влезеш во ЕУ. Тогаш можеби сите тие политичари, кои општо земено, ништо не направија во овие 3 години, ќе направат нешто корисно за сопствената држава“, вели Каракачанов.

Тој додава дека ако биде дипломатичен, Македонците треба да разберат дека меѓудржавните односи треба да бидат чесни и треба да се двострани.

„Ако скаате пак можам да се вратам 30 години назад и да видиме што направи Бугарија за Македонија, а што направи Македонија за Бугарија во изминатите 30 години?“, прашува бугарскиот вицепремиер.


Можеби ќе ве интересира

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски