22 Август, 2019
0.0295

Касами ќе побара предвремни избори ако Македонија не добие Датум

Објавено во: Македонија 06 Јули, 2019

Билал Касами, претседателот на движењето БЕСА, за Алсат рече дека ќе побара предвремени параментарни избори во октомври доколку Македонија не го добие Датумот за отпочнување на преговороте со Европската унија.

„Ќе й дадеме последна шанса на Владата на есен да започне разговори за членство на земјата во ЕУ и ако тоа не се случи, Беса ќе ги интензивира случувањата, потезите, активностите кои водат кон предвремени избори. Овие избори ќе бидат толку побрзи колку што ќе цениме дека оваа Влада веќе ја изгуби поддршката на граѓаните со ветените реформи и покажа дека нема кадровски капацитет за придвижување на Македонија напред кон ЕУ и НАТО ", истакна Билал Касами.

БЕСА во моментов заедно со Аијансата за Албанците како опозициски партии го загрозуваат „владеењето“ на ДУИ кај албанскиот електорат.

Можеби ќе ве интересира

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Во Тетово запленета голема количина марихуана

Во Тетово запленета голема количина марихуана

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

Голем пожар кај ветерниците во Богданци

Голем пожар кај ветерниците во Богданци