27 Јануари, 2020
0.0182

Кирацоски: Не, јас не сум осомничениот функционер, не е фер да шпекулирам кој е

Објавено во: Македонија 09 Октомври, 2019

Не, јас не сум осомничениот функционер, но кој е, не можам да шпекулирам, тоа не би било фер“, ова кусо за Фактор го изјави пратеникот од СДСМ Александар Кирацоски.

Ова следува откако Јавното обвинителство објави соопштение во кое наведува дека едно лице од новоосомничените во случајот со Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски е функционер во новата истрага. 

Угледот на ова лице бил користен за да се засили убедувањето кај  бизнисмените и да бидат доведени во заблуда и да помислат дека зад проектите стои власта.

„Воедно, едно од осомничените лица како функционер, заедно со првоосомничениот присуствувало на средбите организирани од првоосомничениот, при што го искористило својот углед и авторитет и оштетените стекнале впечаток дека зад понудените проекти стои извршната власт“, се вели во соопштението на ЈО.

Инаку, Кирацоски беше еден од функционерите кој беше повикан во Обвинителството за да даде исказ за истрагата за „Рекет“.

Можеби ќе ве интересира

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

И НА ВОДНО МОЖЕ ДА БИДЕ РИЗИЧНО - повреден планинар, а излетал и автомобилот што дошол да го спаси

И НА ВОДНО МОЖЕ ДА БИДЕ РИЗИЧНО - повреден планинар, а излетал и автомобилот што дошол да го спаси

На Вице Заев му пукна филмот: Ова во Ла Верита се конструкции и монтажи

На Вице Заев му пукна филмот: Ова во Ла Верита се конструкции и монтажи

Наќе Чулев ги предупредил полицајците во Шуто Оризари изборите да бидат мирни

Наќе Чулев ги предупредил полицајците во Шуто Оризари изборите да бидат мирни

Кои се видните „високи гости“ што членувале во порнографската група

Кои се видните „високи гости“ што членувале во порнографската група