20 Јули, 2019
0.0188

Ќе оди ли Трамп во Давос?

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2019

Поради немањето разбирање на демократите по прашањето на граничната безбедност и големото значење што тоа ја има за безбедноста на земјата, го откажувам патувањето во Давос, Швајцарија, на Светскиот економски форум, напиша американскиот преседател Доналд Трамп на Твитер.

Форумот во Давос се одржува од 22 до 25 јануари. Жестокиот судир околу буџетот помеѓу Претседателот и опозициските демократи од 22 декември ги парализира сојузните институции, музеи и други јавни установи во САД.

САД се на пат кон најдолгата блокада на буџетот, т.н. „шатдаун“, во својата историја. Доколку блокадата продолжи и по денешниот ден, тогаш ќе биде соборен рекордот од 1996 година, во времето на Бил Клинтон


Можеби ќе ве интересира

Тензиите меѓу Велика Британија и Иран се зголемуваат со запленувањето на двата танкери

Тензиите меѓу Велика Британија и Иран се зголемуваат со запленувањето на двата танкери

Ангела Меркел сака да ужива во здрав живот по политичката кариера

Ангела Меркел сака да ужива во здрав живот по политичката кариера

Трамп: Убеден сум дека соборивме ирански дрон

Трамп: Убеден сум дека соборивме ирански дрон

МИНИСТЕР СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Вечера платил со службена картичка

МИНИСТЕР СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Вечера платил со службена картичка

Иран демантира: САД по грешка можеби урнале свој дрон

Иран демантира: САД по грешка можеби урнале свој дрон

САД тврди дека собориле ирански дрон

САД тврди дека собориле ирански дрон

Трамп се уште не размислува за санкции против Турција

Трамп се уште не размислува за санкции против Турција

ТЕНЗИИ КАЈ ПЕРСИСКИОТ ЗАЛИВ: Иран зароби танкер сo нафта

ТЕНЗИИ КАЈ ПЕРСИСКИОТ ЗАЛИВ: Иран зароби танкер сo нафта

Во оваа земја се измерени 50 степени

Во оваа земја се измерени 50 степени