21 Јануари, 2021
0.0289

КОГА ЌЕ ИМА НОВА ПАНДЕМИЈА, ЗА 20 ИЛИ ЗА ТРИ ГОДИНИ - Бил Гејтс со нови прогнози

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2020

Дали се предвидува нова пандемија во светот и дали таа ќе се појави за 20 години, или можеби многу порано, за три? Бил Гејтс, основачот на американската компанија Мајкрософт, на неговиот поткаст разговараше со актерката Рашид Џонс и главниот инфектолог во САД, Ентони Фаучи, за пандемијата на коронарниот вирус и промените што ќе ги донесе Ковид-19.

Џонс го праша Гејтс дали човештвото ќе биде поразено од нова пандемија.

„Да, ќе имаме среќа ако тоа се случи за дваесет години“, рече Гејтс.

Тој исто така додаде и дека постои сценарио според кое нова пандемија може да се појави за три години. Сепак, вели, следниот пат човештвото ќе биде подготвено за пандемија. 

Или, како што очекува, дотогаш ќе се појават алгоритми, во согласност со кои ќе се воведе карантин, а системите за тестирање на потенцијалните носители на инфекцијата ќе се подобрат. „Нема да бидеме толку глупави следниот пат“, заклучи тој.

Можеби ќе ве интересира

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда