20 Февруари, 2019
0.2953
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Кои се трите најбогати Арапи?

Објавено во: Финансии 22 Септември, 2018

Арапите се познати по своето богатство. Тие носат скапи часовници, поседуваат јахти, станови, вили, уметнички дела, накит и што уште не. 

Заедно најбогатите Арапи од повеќе земји имаат 76.7 милијарди долари вредно богатство. 

Насер Савирис е најбогатиот Арап, со богатство вредно 6.6 милијарди долари и е потомок на едно од најбогатите семејства во Египет. Тој се занимава со производство на ѓубрива, а погоните му се во Ајова и Тексас. 

Хусеин Сајвани кој „тежи„ 4.1 милијарди долари, има компании за недвижности во Дубаи. Тие работат од 2002 година, а претходно произведувал храна за американската војска. 

Исад Ребраб има богатство од 4 милијарди долари, и е сопственик на CEO Cevital. Ова е најголемата приватна компанија во Алжир. Тој ги поседува една од најголемите рафинерии на шеќер во светот, а може да произведе два милиони тони шеќе годишно. 


Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд