22 Мај, 2018
0.3146
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Кој го спаси лидерот на ИСИС од сигурна смрт?

Објавено во: Свет 13 Февруари, 2018

Абу Бакр ал Багдади најверојатно е жив и спасен по тешкиот воздушен напад кој го извршија руските воени бомбардери. Според информации кои ги сподели ирачката разузнавачка служба Багдади е лекуван на северот на Сирија, најверојатно лоциран во пустината Џазира западно од градот Деир ал Зор.

„Имаме неоспорени докази и документи од извори внатре во терористичката организација дека ал Багдади се уште е жив и се крие со помош на неговите соработници“ истакна ал Басри шефот на ирачкото одделение за анти-тероризам при разузнавачката служба.

Командантот бил најверојатно ранет за време на нападите врз Рака, градот во Сирија кој се сметаше за престолнина на ИСИС. Неговите нозе биле тешко повредени и тој не можел да се движи. 

Засега е непознато дали и други разузнавачки служби биле вклучени во извлекувањето на најбараниот терорист на земјата и какви се нивните интереси да го одржат во живот ал Багдади. 

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина