09 Декември, 2019
0.0168

Кој ќе управува со „Дрисла“

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2019

Советот на Град Скопје на денешната седница одлучи депонијата „Дрисла“да добие нов концесионер.

За еден месец треба да се потпише договорот со германската компанија „Шолц“.

Од Град Скопје велат дека оваа одлука следува по судската пресуда на Вишиот управен суд.

„ Со ваквата одлука се овозможува да се стави крај на агонијата на граѓаните на Скопје со депонијата „Дрисла“ и се создава можност за започнување процес на инвестиции и модернизација на депонијата „Дрисла“, која во иднина ќе прерасне во модерна депонија во која ќе се одложува и третира отпадот по највисоки светски стандарди “, пишува во соопштението.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека треба да се распише нов избор на концесионер и затоа за време на гласањето тие беа воздржани.

Инаку, Град Скопје имаше договор со италјанската фирма „ФЦЛ Амбиенте“ за „Дрисла“, но градот го раскина договорот.


Можеби ќе ве интересира

Пукано во полициски службеник во Скопје

Пукано во полициски службеник во Скопје

Зошто Пендаровски не е убеден дека избори ќе има на 12 април

Зошто Пендаровски не е убеден дека избори ќе има на 12 април

Здравство призна дека е уништен сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во време на претходната власт

Здравство призна дека е уништен сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во време на претходната власт

Захариева: Преговорите за членство во ЕУ на Македонија не треба да се одложуваат

Захариева: Преговорите за членство во ЕУ на Македонија не треба да се одложуваат

Колку изнесува најмалата, а колку највредната награда од наградната игра со скенирање фискали сметки

Колку изнесува најмалата, а колку највредната награда од наградната игра со скенирање фискали сметки

Да го славиме БОЖИЌ според идејата на Шилегов или сепак не?

Да го славиме БОЖИЌ според идејата на Шилегов или сепак не?

Османи не прифаќа чепкање на Законот на јазици

Османи не прифаќа чепкање на Законот на јазици

Ако патувате утрово состојбата на патиштата е ваква

Ако патувате утрово состојбата на патиштата е ваква

Се празнува Свети Климент Охридски-наш најголем светител, просветител и учител

Се празнува Свети Климент Охридски-наш најголем светител, просветител и учител