19 Август, 2018
0.3076
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Кој се „поднови“ со акции во „Макпетрол“ за 2,3 милиони евра?

Објавено во: Економија 18 Јули, 2018

Силен интерес за акцијата на „Макпетрол“ ! Во блок трансакција инвеститор вложи 2,26 милиони евра во 2,9 отсто од акциите на најголемата македонска мрежа за малопродажба на нафтени деривати и една од компаниите со најголеми годишни приходи во земјава. Ако е купувач еден инвеститор кој веќе е акционер во „Макпетрол“ и поседува барем 2,1 отсто, неговото име ќе го дознаеме во понеделник со новата состојба што ќе ја објави Централниот депозитар за хартии од вредност

Не стивнува интересот за акции на „Макпетрол“! На сајтот на Македонската берза за хартии од вредност излезе информација дека во блок трансакција на 13 јули (петок) беа истргувани 2,9 отсто од акциите со право на глас во „Макпетрол“ за сума од 2,26 милиони евра. Во оваа блок трансакција беа истргувани 3.251 акција на „Макпетрол“. Единечната цена по акција изнесува 43.000 денари и тоа веројатно ќе биде стимул за инвеститорите да ја одржуваат пазарната цена на таа акција на вакво ценовно ниво.

Ова беше најголема трансакција со акцијата на „Макпетрол“ од почетокот на годинава досега. Оваа трансакција покажува дека има инвеститор што е спремен да плати над 40.000 денари за таа акција, но и дека е спремен да вложи над 2 милиони евра во акции на таа компанија која има најголема мрежа за малопродажба на нафтени деривати во земјава, а паралелно со тоа е сопствевник на 50 отсто од акциите на ГА-МА компанијата што го поседува преносниот гасоводен систем и која лани оствари профит од 2,27 милиони евра.

Паралелно со оваа трансакција во ист време, но во многу помали количества, акции купува и „Макпетрол“ во сопствен откуп. Согласно со нивната одлука компанијата резервира и полека троши 2,76 милиони евра за акции во сопствен откуп. Последната трансакција е направена во јули и е објавена денеска (вторник 17 јули) и во неа „Макпетрол“ купи 228 акции со право на глас. Досега „Макпетрол“ во сопствен откуп чува 4,1 отсто од сите акции и согласно со законската регулатива може да купува до 10 отсто од сите акции.

Р. Ф.

Можеби ќе ве интересира

РЕФЕРЕНДУМ: Eден милион од одбрана, колку пари за референдумот ќе дадат другите ресори?

РЕФЕРЕНДУМ: Eден милион од одбрана, колку пари за референдумот ќе дадат другите ресори?

АНАЛИТИЧАРСКИ ПРОГНОЗИ: Светот ќе влезе во криза, хартиените пари стануваат безвредни

АНАЛИТИЧАРСКИ ПРОГНОЗИ: Светот ќе влезе во криза, хартиените пари стануваат безвредни

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Дали доларот навистина пропаѓа?

Дали доларот навистина пропаѓа?

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...