21 Февруари, 2020
0.0162

КОЈ ЗАРАБОТИ НАЈМНОГУ ПАРИ И Е НАЈБОГАТ ВО СВЕТОТ: Ниту Гејтс, ниту Безос, туку овој човек

Објавено во: Финансии 20 Јануари, 2020

Најмногу пари од сите луѓе во светот оваа година заработил Французинот Бернар Арно, сопственик на компанијата LVMH или 35,5 милијарди долари.

Под закрила на оваа компанија работат брендовите Луј Витон, Диор и „Moet & Chandon“. 

LVMH пред два месеци постигна договор за купување на американскиот драгоцен гигант Тифани за повеќе од 16 милијарди долари. Вкупното негово богатство сега се проценува на 117 милијарди долари откако акциите на неговиот конгломерат кој се занимава со луксуз пораснаа во петокот за 1,66 отсто, што доведе до скок на листата која се ажурира во реално време.

Од друга страна, Амазон во последната трговска сесија изгуби 0,7 отсто од вредноста што доведе до тоа Безос да падне на второ место со 115,6 милијарди долари.

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејст остана на трето место на листата со 110,6 милијарди долари.

„Форбс“ истакнува дека Гејтс и понатаму ќе бил на првото место на листата најбогати да не донирал 35,8 милијарди во текот на животот во добротворни цели, но и понатаму продолжува со оваа хумана мисија.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести

Без влезни провизии за сите уплати во Генерали инвестментс до крајот на март

Без влезни провизии за сите уплати во Генерали инвестментс до крајот на март

Познат рокот до кога треба да се поднесат обврзниците за годишни сметки за 2019

Познат рокот до кога треба да се поднесат обврзниците за годишни сметки за 2019

ДВЕТЕ ДАМИ ВО ФИНАНСИИ ПАК НА ЖЕШКА ЛИНИЈА - колку вработувања има пред изборите

ДВЕТЕ ДАМИ ВО ФИНАНСИИ ПАК НА ЖЕШКА ЛИНИЈА - колку вработувања има пред изборите

ЗОШТО ЗАМИНУВА - шефицата на кабинет на министерката Ангеловска си поднесе оставка

ЗОШТО ЗАМИНУВА - шефицата на кабинет на министерката Ангеловска си поднесе оставка

КОЈ РЕЧЕ ДЕКА ЗАМИНАЛ ПРАВЕДНИОТ ДАНОК - Владата бара нов подобар модел

КОЈ РЕЧЕ ДЕКА ЗАМИНАЛ ПРАВЕДНИОТ ДАНОК - Владата бара нов подобар модел