13 Ноември, 2019
0.0175

Која земја ќе враќа пластичен отпад во државите од каде потекнува

Објавено во: Свет 29 Мај, 2019

Малезиското Министерство за животна средина вети дека ќе врати 450 тони контаминиран пластичен отпад од земјата, стравувавајќи дека илегалниот увоз ја претвора земјата во „депонија“,објавија медиумите од  регионот.

„Овие контејнери беа нелегално внесени во земјата со лажно објаснување ... што јасно го нарушува нашето законодавство за животна средина. Ние ќе одговориме и ќе ги испратиме назад “, рече Јо Бин Јен, министер за животна средина, наука, технологија и климатски промени.

Инспекција на контејнери во пристаништето Клинг, каде контејнерите се транспортираат главно, утврдила дека тоа место е една од главните влезни точки за нелегален отпад во земјата.

Уште 2 400 метрички тони на уште 50 контејнери ќе бидат вратени по завршувањето на проверките на другите товари.

Трошоците за транспорт на контејнерите кои потекнуваат од Австралија, САД, Канада, Саудиска Арабија, Јапонија, Кина, Бангладеш и Шпанија, ќе бидат преземени од земјите на потекло, истакнуваат малезиските власти.

Информации за пластичен отпад, увезени нелегално во Малезија, почнаа да се појавуваат во 2018 година, откако Кина една од најголемите земји, кои се занимава со преработка на пластика стави забрана за увоз на странски пластичен отпад, поради зголемените стравувања дека ѓубрето има влијание врз животната средина и здравјето на луѓето.

А кој се грижи во Македонија колку и каде се фрла домашниот медицински отпад и дали се складира на посебно место пишуваше Фактор. Целата тема прочитајте ја тука. 

Фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

Американската полиција убила илјада луѓе

Американската полиција убила илјада луѓе