26 Октомври, 2020
0.0262

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2020

Навивачката група „комити“ излезе со реакција по објавената снимка на која се гледа како по вчерашниот фудбалски натпревар на Вардар во Ѓорче Петров скандираат навредливи и заканувачки слогани до етничките Албанци во момент кога имаше свадбарски караван. Сепак од таму велат дека имало реакција од МВР кога ситуацијата беше на раб да ескалира во физичка пресметка. Веруваат и дека се работи за хајка против нив која е масло на вицепремиерот Артан Груби.

„Во Ѓорче Петров пред натпреварот со домаќинот десетина членови на нашиот подмладок влегоа во непотребен конфликт со група граѓани кои не се членови на навивачка група.

Комити Запад се најстара и најголема навивачка група која има свој етички кодекс. Заради истиот членовите кои беа дел од овој конфликт ќе се соочат со реперкусии. Но, исто така мора да напоменеме дека при самиот конфликт биле користени пиштоли и значки од МВР надвор од работно времe. Ова е уште еден доказ дека во МВР работите се трули. На Кале се вадеа лисици, во Ѓорче се вадат пиштоли. Имаме ли држава?!
Истовремено ги разбираме објавите на МВР дека најостро ќе реагирале, нормално, дун...а ги уценува политички, а овие бескичмењаци со расквавени колена и натртени задници им учинуваат на секој можен начин. Па така не брзаа да реагираат на трите случаи на убодни рани со ножеви користени од полтроните на дун...а изминатите денови, веројатно поради истите причини поради кои селективно реагираат.
Исто така полтроните на шверцерската ду..а Артан Груби побрзаа да промовираат некаква победа во изолираниот и од наша страна осуден и спречен инцидент, но ние не би дискутирале бидејќи тоа не беше навивачки судир.
Навивачките победи ние ги извојуваме таму каде што треба.Тие најдобро си знаат, а исто така и нивниот газда Артан Груби лично.

Да живее Вардар и Македонија !!!“, гласи реакцијата на „Комити“.

Министерството за внатрешни работи објави дека се идентификувани 16 навивачи на Вардар кои вчера беа снимени и објавени на социјалните мрежи како извикуваат „Мртов Шиптар, добар Шиптар“ по натпреварот од фудбалската лига во Ѓорче Петров. МВР има нута толеранција за вакви случаи, рече гласноговорникот Сузана Праниќ Талевска пред медиумите. Кривичните пријави ќе бидат поднесени кога ќе бидат завршени сите оперативни активности и ќе бидат најостро санкционирани, најавува портпаролката.


Можеби ќе ве интересира

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Комисија за односи со верските заедници: Куќните слави без гости

Комисија за односи со верските заедници: Куќните слави без гости

ГОЛЕМ БРОЈ БОЛНИ ОД КОВИД МОРА ДА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРААТ: Во ГОБ „8 Септември“ и во Ковид-центарот Козле итно да се зголемат болничките капацитети

ГОЛЕМ БРОЈ БОЛНИ ОД КОВИД МОРА ДА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРААТ: Во ГОБ „8 Септември“ и во Ковид-центарот Козле итно да се зголемат болничките капацитети

Кичеец примен во затворот во Струга

Кичеец примен во затворот во Струга

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира

Бујар Османи: Има разлики со Бугарија во очекувањата од договорот, се договоривме да формираме работни групи

Бујар Османи: Има разлики со Бугарија во очекувањата од договорот, се договоривме да формираме работни групи