22 Април, 2019
0.0235

Краљ тврди дека луѓето во Сплит извикувале „убијте ги четниците“

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2019

Ватерполистите на Црвена Звезда откако со тренерки на кои имало обележја на клубот поминаа викендов низ хрватскиот град Сплит, беа крвнички нападнати, а некој од нив спасуваа и „жива глава“.  За она што го доживеаја ватерполистите зборуваа на прес-конференција.

Голманот Александар Краљ морал да скокне во морето за да се спаси. 

„Ме удираа со боксови. Во тој хаос ми се скина јакната, останав во центарот со тренерката на Звезда. Тогаш се фокусираа на мене, ме нападнаа со палки, ножеви. Викаа дека ќе го убијат четникот. Почнав да трчам, за да се спасам. Во тој момент забележав еден дечко дека со нож се оди спрема мене, ме „закачи“ по ногата. Единствено решение беше да скокнам во морето. И полицијата ми потврди дека сум донел одлука. Мислев дека се спасив, но потоа почнаа да ме гаѓаат со камења и постојано говореа дека ќе го убијат четникот, тогаш соблеков се од себе, не знаев повеќе што да правам. По неколку минути хаос, хулиганите се разбегаа“, вели тој. 

Додава дека му е криво што граѓаните извикувале „убијте ги четниците“. 

Српското МНР ѝ врачи протестна нота на хравстката амбасада во Белград, поради нападот на ватерполистите на Црвена ѕвезда во Сплит. 

Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Давор Божиновиќ деновиве најостро го осуди нападот на ватерполистите на Црвена Ѕвезда и изјави дека полицијата веднаш реагирала. Тројца од напаѓачите вчера се приведени. 

Можеби ќе ве интересира

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе