19 Февруари, 2019
0.3199
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Краљ тврди дека луѓето во Сплит извикувале „убијте ги четниците“

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2019

Ватерполистите на Црвена Звезда откако со тренерки на кои имало обележја на клубот поминаа викендов низ хрватскиот град Сплит, беа крвнички нападнати, а некој од нив спасуваа и „жива глава“.  За она што го доживеаја ватерполистите зборуваа на прес-конференција.

Голманот Александар Краљ морал да скокне во морето за да се спаси. 

„Ме удираа со боксови. Во тој хаос ми се скина јакната, останав во центарот со тренерката на Звезда. Тогаш се фокусираа на мене, ме нападнаа со палки, ножеви. Викаа дека ќе го убијат четникот. Почнав да трчам, за да се спасам. Во тој момент забележав еден дечко дека со нож се оди спрема мене, ме „закачи“ по ногата. Единствено решение беше да скокнам во морето. И полицијата ми потврди дека сум донел одлука. Мислев дека се спасив, но потоа почнаа да ме гаѓаат со камења и постојано говореа дека ќе го убијат четникот, тогаш соблеков се од себе, не знаев повеќе што да правам. По неколку минути хаос, хулиганите се разбегаа“, вели тој. 

Додава дека му е криво што граѓаните извикувале „убијте ги четниците“. 

Српското МНР ѝ врачи протестна нота на хравстката амбасада во Белград, поради нападот на ватерполистите на Црвена ѕвезда во Сплит. 

Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Давор Божиновиќ деновиве најостро го осуди нападот на ватерполистите на Црвена Ѕвезда и изјави дека полицијата веднаш реагирала. Тројца од напаѓачите вчера се приведени. 

Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник