01 Октомври, 2022
0.0273

Куче нападна деца пред основно училиште во Хрватска, прво го касна девојчето, а потоа го нападна момчето

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Страшен напад утринава се случил во Хрватска, во кој куче напаѓа деца, и покрај обидите на мајката да ги крене во воздух за да ги спаси, јавуваат тамошните медиуми

На видеото се гледа како жената прво го крева девојчето во воздух, а кучето ја напаѓа. По него кучето се сврте кон момчето, гризејќи го по телото и нозете. Потоа го влече за панталоните додека мајка му се обидува да го откине од него

Хрватски „24часа“ објави и видео од моментот кога кучето ги напаѓа децата во Врапч, Хрватска. На него се гледа како кучето прво го напаѓа девојчето, а потоа и нејзиниот брат кој го каснува по телото и нозете. По неколку секунди, возрасните трчаат и го бркаат кучето од типот белгиски овчар.

Како што претходно потврдија полицијата и училиштето, кучето ги нападнало децата во Горњи Врапч, во близина на основното училиште, а се е снимено од надзорна камера. Од училиштето ни рекоа дека нападот се случил надвор од училишните простории, во близина на пекарата и дека соработуваат со полицијата.

На видеото се гледа како жената прво го крева девојчето во воздух, а кучето ја напаѓа. По него кучето се сврте кон момчето, гризејќи го по телото и нозете. Го влечат за панталоните додека мајка му се обидува да го откине од него. Откако возрасните го избркале кучето, мајката и децата се сокриле во пекарата. Да потсетиме, полицијата потврди дека нападот се случил некаде околу 8 часот наутро.

Хрватските медиуми објавуваат дека ова не е прв пат кучето да напаѓа луѓе, но тоа е четврти напад во изминатите две недели.

- Отидов да го оставам моето дете и дојдов можеби неколку секунди по нападот. Имаше еден куп луѓе, мајка и момче лежеа пред пекарата на сред пат, тој беше облеан во крв. Влегле во пекарата и веднаш му помогнале на момчето, ногата му беше доста крвава. Видов дека му е искината десната страна од кошулата, до нив имаше девојче. Во пекарата слушнав дека и неа ја нападнало куче, но во тој шок не ја видов нејзината состојба. Влегов во колата и отидов да видам каде е кучето, од училиште се враќаше дома претпоставувам, уште стоеше на патот. Се јавив во полиција и веднаш им кажав се, можеше да нападне некој друг... - ни рече соговорникот.

Сопственикот на кучето, како што пренесуваат медиумите согласно изјавите на жителите е најголемиот проблем. Кучето често шета по улица без надзор, а сопственикот на кучето, тврдат тие, не одговара на бројните предупредувања.

Фото: Принскрин/ 24часа.хр

Можеби ќе ве интересира

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?